Filip Chudý Rôzne

Považský hrad sa podarilo obnoviť: Odkedy bude sprístupnený verejnosti?

Niekoľkomesačné práce na Považskom hrade, počas ktorých bol naň zakázaný vstup, sa skončili. Čo sa chystá počas slávnostného otvorenia?

Ilustračný obrázok k článku Považský hrad sa podarilo obnoviť: Odkedy bude sprístupnený verejnosti?
Zdroj: Združenie hradu Bystrica

Miestna dominanta Považský hrad bude po dlhšej dobe opäť prístupná verejnosti. Ako informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková, statickým prieskumom bolo odhalené, že podložie hradu je nestabilné a vplýva na pevnosť a trvácnosť múrov, ktoré strácajú na sile a skala brala sa postupne rozpadávala. Podľa jej slov riešenie problému mesto našlo v projekte obnovy národnej kultúrnej pamiatky Považského hradu, ktorý je financovaný z finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu, Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, pričom spoluúčasť mesta Považská Bystrica je vo výške 15%. „Celkové oprávnené výdavky projektu sú vo výške takmer 538 000 eur, výška grantu je viac než 457 000 eur,“ prezradila.

S prácami sa začalo v septembri minulého roku. Vykonané boli archeologické výskumy, vyčistilo sa hradné bralo od náletovej zelene a koreňového systému, ktorý narúšal skalu. V súčasnosti je skala spevnená 158 kotvami v kombinácii s injektážou. „Výsledkom projektu je zastabilizované najviac rozrušené skalné bralo, spevnený a dobudovaný oporný pilier spájajúci skalu s takzvanou kaplnkou spolu s jej obnovou, vyhliadková terasa a informačno-náučný systém,“ povedala považskobystrická hovorkyňa. Slávnostné otvorenie hradu sa bude konať v sobotu 22. júla.

„Z dôvodu prebiehajúcich sanačných a rekonštrukčných prác na Považskom hrade a zvýšeného rizika ohrozenia života a zdravia bol vstup do areálu pamiatky ako aj pohyb v jeho okolí dlhodobo prísne zakázaný. Od 22. júla bude hrad verejnosti opäť sprístupnený. Aj napriek tomu vstup na Považský hrad bude rovnako, ako aj v minulosti, v obmedzenom režime, t. j. na vlastné riziko,“ uviedla Kováčiková.

Akcia „Poďte na hrad!“ pri príležitosti slávnostného otvorenia hradu začne v sobotu 22. júla o 17:00. Okrem iného bude na nej odhalený modelu hradu a sprístupní sa vyhliadková terasa. Počas celého podujatia si môžete pozrieť stredoveký tábor na Považskom hrade (dobové hry, šerm, stredoveká kuchyňa), bude sa premietať film o Považskom hrade, pozrieť si môžete aj výstavu archeologických nálezov či výstavu fotografií dvorného fotografa. K dispozícii bude stánok s občerstvením a prvých sto účastníkov akcie získa upomienkový predmet. V prípade nepriaznivého počasia sa akcia ruší, pričom toto rozhodnutie padne až v deň akcie podľa aktuálneho vývoja.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Múzeum v Považskej s novou výstavou: Cenné informácie zvlášť v lete, FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie