Filip Chudý Rôzne

Považský hrad postupne ožíva: Novinky, na ktoré sa môžeme tešiť!

Už niekoľko rokov hlavne dobrovoľníci obnovujú náš hrad. Aktuálne prebieha polmiliónový projekt, vďaka ktorému by mali pribudnúť viaceré atrakcie.

Ilustračný obrázok k článku Považský hrad postupne ožíva: Novinky, na ktoré sa môžeme tešiť!
Zdroj: Vlastivedné múzeum

Považský hrad je jedným neoddeliteľných symbolov Považskej Bystrice. Ako informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková, súčasný projekt obnovy tejto národnej kultúrnej pamiatky je financovaný z finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu, Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, pričom spoluúčasť mesta Považská Bystrica je vo výške 15 %. „Celkové oprávnené výdavky projektu sú vo výške takmer 538 000 eur, výška grantu je viac než 457 000 eur,“ prezradila Kováčiková.

S prácami sa začalo v septembri tohto roku. Vykonané boli archeologické práce, vyčistilo sa hradné bralo od náletovej zelene a koreňového systému, ktorý narúšal skalu. V rámci prípravných prác sa na stavenisku natiahli ochranné siete a prebehli injektážne práce. „V súčasnosti je skala spevnená 110 kotvami, na jar sa so spevňovaním bude pokračovať. Okrem toho bude na hrade inštalovaná vysokopevnostná ochranná sieť,“ povedala Kováčiková s tým, že keď bude skala kompletne spevnená, bude sa pokračovať s prácami na paláci. Priestory horného hradu čakajú na sondy pre zakotvenie drevenej lávky, ktorá bude slúžiť pre bezpečný pohyb turistov.

„Na jej konci určite všetkých návštevníkov poteší exteriérový ďalekohľad. Nádvorie hradu vyplnia terénne schodíky, stojan na bicykle, model hradu, pútač a odpočívadlá, ktoré budú zároveň slúžiť ako informačný systém. Tieto architektonické prvky budú z dubového dreva. Pohyb okolo obvodových múrov bude chránený zábradlím,“ uviedla k chystaným novinkám mestská hovorkyňa.

Projekt obnovy sa realizuje pod dohľadom koordinátora projektu, metodickej skupiny a odborných dozorov. Veľmi dôležitú úlohu zohráva Združenie hradu Bystrica. To sa usiluje o záchranu hradu už dlhé roky, pričom spolupracuje na prácach aj naďalej. No tie tohtoročné boli už vzhľadom na poveternostné podmienky ukončené, pokračovať sa bude opäť v jarných mesiacoch.

Aktuálne aj naďalej platí zákaz vstupu na hrad a celkovo pohyb v jeho blízkom okolí. „Prosíme všetkých návštevníkov, aby tento prísny zákaz rešpektovali a odložili si prehliadku hradu na budúci rok,“ dodala Iveta Kováčiková s tým, že vstup na Považský hrad bol aj v minulosti len na vlastné riziko.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Lánovčania na trhoch ukázali veľké srdce: Tento príbeh vám vtisne slzy do očí, FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie