Filip Chudý Futbal

Považskobystrický štadión sa bude meniť: Takto má vyzerať, VIZUALIZÁCIE

Štadión v Považskej Bystrici sa má onedlho začať rekonštruovať. Zisťovali sme, ako by mal po dokončení vyzerať.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystrický štadión sa bude meniť: Takto má vyzerať, VIZUALIZÁCIE
8
Galéria

Ako sme vás už informovali, chystá sa rekonštrukcia považskobystrického štadióna. Slovenský futbalový zväz (SFZ) na to schválil dotáciu 750 000 eur, pričom spolufinancovanie musí byť minimálne vo výške 40 % z celkových výdavkov na projekt, čiže minimálne 500 000 eur. Na decembrovom zastupiteľstve poslanci v rámci rozpočtu odklepli medzi kapitálovými výdavkami aj 750 000 eur na „rekonštrukciu futbalového štadióna – vlastné zdroje“.

Štart na jar

„Momentálne ešte dolaďujeme projektovú dokumentáciu a okamžite ako ju SFZ schváli, začneme s verejným obstarávaním. Veríme, že do apríla, najneskôr mája bude ukončené a po skončení jarnej časti futbalovej sezóny by sme začali s rekonštrukciou,“ povedal primátor Karol Janas.

Práce majú odštartovať oproti hlavnej tribúne, pričom tá má slúžiť na sledovanie domácich duelov, keďže cieľom je hrať doma. „Keď zrekonštruujeme protiľahlú tribúnu, pustíme sa do hlavnej, ako aj do obnovy celého zázemia, kabín a sociálnych zariadení. Našim cieľom je, aby sme dosiahli B kategóriu UEFA, ktorá by umožnila Považskej Bystrici hrať aj mládežníckym reprezentáciám, no a veľkým snom je tiež ,znovuoživenieʻ umelého osvetlenia,“ skonštatoval Janas.

Aká bude kapacita?

Tu treba uviesť, že v júli 2019 nám vtedajší zástupca generálneho sekretára pre operatívne riadenie a manažér integrity futbalu SFZ Peter Dedík uviedol, že v rámci tejto dotácie „v súlade s uznesením vlády SR k danému projektu a našimi predpismi je dotácia viazaná na akúkoľvek infraštruktúru štadióna, ktorá je potrebná za účelom splnenia infraštruktúrnych kritérií pre štadióny kategórie UEFA 2.“ UEFA rozdeľuje kategórie štadiónov podľa čísiel a nie písmen, B kategória, ktorú spomína primátor, preto neexistuje. UEFA navyše nariaďuje, aby mal štadión jej kategórie 2 umelé osvetlenie s výkonom minimálne 800 luxov, čiže aj to je povinnosťou a nie snom.

Tiež musí mať podľa UEFA minimálnu kapacitu 1500 miest (všetky musia byť na sedenie) a ďalšie požiadavky, ktoré má strešná futbalová organizácia Európy zverejnené na svojej stránke. Akú presnú kapacitu bude mať zrekonštruovaný štadión, to mesto v tlačovej správe neuviedlo. V dôvodovej správe z júla 2019, keď poslanci schváli bod „Rekonštrukcia a modernizácia futbalového štadióna v meste Považská Bystrica“ sa spomína, že by mal mať v zmysle predpisov kapacitu cca 3000 krytých miest na sedenie. Podľa novej smernice SFZ o infraštruktúre štadiónov z 2. apríla 2019 musí mať štadión na prvú ligu od sezóny 2021/22 kapacitu 4000 miest, navyše musí byť v kategórii UEFA 3. Na druhú ligu bude potrebná kapacita 1500 miest a kategória UEFA 2.

Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu

Radnica uviedla, že momentálne je na nej návrh zmluvy so SFZ a ten by sa mal v najbližších dňoch podpísať. Projekt má pripravovať projektant, v ktorého portfóliu je už viacero štadiónov. „Veríme, že do konca januára bude projekt schválený, celý postup pravidelne komunikujeme so zväzom, preto neočakávame nejaké výhrady z ich strany,“ doplnil primátor.

Situácia s atletikou

Čo sa týka atletických sektorov na štadióne, podľa Janasa všetko bude závisieť od Slovenského atletického zväzu, ktorý spolufinancuje rekonštrukciu dráhy, no návrh zmluvy ešte podľa primátora neposlal. „Keď sa tak stane a všetko pôjde bez zásadnejších problémov, na jeseň môžeme začať s prácami. Musíme všetko zladiť tak, aby rekonštrukčné práce na seba nadväzovali. Prioritou bude futbalová časť, lebo tam máme zazmluvnené ukončenie do konca roku 2020. Atléti majú termín až do roku 2021. Všetko to bude o dobrej logistike, nechceme komplikovať život ani atlétom, ani futbalistom,“ do­dal.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Vizualizácie: Takto by mal vyzerať štadión v Považskej po rekonštrukcii
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie