Samospráva

Považskobystrický rozpočet je schválený: S akou sumou bude mesto operovať? FOTO

Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici schválilo rozpočet na tento rok. Aký je?

Ilustračný obrázok k článku Považskobystrický rozpočet je schválený: S akou sumou bude mesto operovať? FOTO
11
Galéria

Mesto Považská Bystrica bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom v celkovej výške takmer 30,8 milióna eur. Návrh programového rozpočtu na tento rok a predbežných rozpočtov na roky 2019 a 2020 schválili na štvrtkovom zasadnutí poslanci považskobystrického mestského zastupiteľstva. Podľa prednostu Mestského úradu v Považskej Bystrici Antona Martausa je rozpočet koncipovaný ako vyrovnaný. „V porovnaní s minulým rokom je rozpočet vyšší asi o 1,5 milióna eur, pretože sa v porovnaní s minulým rokom počíta s vyššou fiškálnou decentralizáciou. Rozpočet je koncipovaný na roky 2018, 2019 a 2020, pričom záväzný je len na tento rok, predbežné rozpočty na ďalšie dva roky poslanci len zobrali na vedomie,“ skonštatoval Martaus.

Na kapitálové výdavky je v rozpočte podľa neho naplánovaných takmer 2,7 milióna eur. Najväčšími investičnými akciami v tomto roku bude kompletná rekonštrukcia a modernizácia budovy radnice.

„Na rekonštrukciu chodníkov a parkovacích plôch predpokladáme sumu takmer 390 000 eur. Na spoluúčasť na projektoch financovaných v rámci eurofondov je v rozpočte vyčlenených 137 000 eur, ich použitie bude závisieť od úspešnosti projektov,“ doplnil považskobystrický prednosta s tým, že z eurofondov chcú predovšetkým zrekonštruovať materské školy a požiarne zbrojnice v meste.

Väčšie riziká Martaus v rozpočte nevidí. Podobne ako v minulom roku, samospráva sa aj tento rok spolieha na priaznivú situáciu v podielových daniach. „V minulom roku prichádzali veľmi spoľahlivo, dokonca to bolo o vyše 200 000 eur viac, ako bola prognóza ministerstva financií. Ťažšie odhadnuteľné sú kapitálové zdroje, kde počítame s nejakými predajmi a ťažko predpokladať, za akú sumu sa predaje uskutočnia. Podľa toho sa následne prispôsobia aj kapitálové výdaje,“ doplnil Martaus.

Považskobystrickí poslanci rozhodovali o rozpočte: Zábery zo zasadnutia
11
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Zmena v považskobys­trickej nemocnici: Na pohotovosť sa v noci nedostaneme! FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie