Rôzne

Považskobystrickí rybári odviedli skvelú prácu: Záchranná akcia v Podhradí

Považskobystrickí rybári zachránili pred udusením asi tonu kapitálnych rýb. Prečo sa to stalo a ako na to robili?

Ilustračný obrázok k článku Považskobystrickí rybári odviedli skvelú prácu: Záchranná akcia v Podhradí
Zdroj: TASR

Viac ako stovku kapitálnych rýb s celkovou hmotnosťou asi 1000 kilogramov zachránili v sobotu (31. 8.) považskobystrickí rybári z inundačného kanála Váhu v považskobys­trickej mestskej časti Považské Podhradie. Rybám hrozilo udusenie.

Ako o tom informoval rybársky hospodár Peter Kušnier z Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Považskej Bystrici, kapitálne ryby sa počas plánovaného vypúšťania Hričovského kanála zachytili na ochranných mrežiach turbín vodnej elektrárne v Považskom Podhradí, nemohli preplávať do nižšieho stupňa kanála a hrozilo ich udusenie.

„Menšie ryby preplávali pri vypúšťaní kanála pomedzi ochranné mreže cez jalové priepuste pod elektráreň, veľké kusy sa cez mreže nedostali. Celkovo sa zachránilo 87 kaprov s hmotnosťou nad desať kilogramov, 16 sumcov s hmotnosťou od ôsmich do desiatich kilogramov, štyri zubáče s hmotnosťou nad desať kilogramov, dva amury a jeden tolstolobik,“ priblížil Kušnier s tým, že najväčší zachránený kapor mal takmer 20 kilogramov.

Ako dodal, na záchrane rýb sa podieľalo 16 rybárov, v úmornom teple ryby vylovovali a prenášali asi 100 metrov viac ako osem hodín. Práce museli ukončiť po tom, ako sa začalo zosúvať bahno z brehov kanála, čo ohrozovalo rybárov. „Napriek tomu sa nám podarilo zachrániť pred udusením asi 99 percent uviaznutých rýb,“ zdôraznil hospodár.

Vypúšťanie Vodného diela Hričov a Hričovského kanála je súčasťou plánovanej revízie Vážskej kaskády v úseku od Hričova po vodnú elektráreň v Považskej Bystrici. Revízia je zameraná na opravu návodných betónových tesnení a odstránenie nánosov.

S vypúšťaním sústavy sa začalo 12. augusta, samotné práce na revízii sa začnú v pondelok, potrvajú do 21. októbra. Práce realizuje spoločnosť Váhostav, celkové náklady sú 2,6 milióna eur. Stavbu financuje Slovenský vodohospodársky podnik z vlastných zdrojov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Takto do Nosickej priehrady vysadili šesť ton dvojročného kapra rybničného.

Vysádzanie kaprov: Do Nosickej priehrady vypustili tisíce rýb
5
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie