Filip Chudý Rôzne

Považskobystrickí rodičia, zbystrite: Zápisy do škôlok sú tu

Pokiaľ chcete svoje dieťa umiestniť do jednej z považskobystrických škôlok, potom nastal ten čas.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystrickí rodičia, zbystrite: Zápisy do škôlok sú tu
Zdroj: TASR

Žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy musia rodičia vyplniť a odovzdať v máji. Informovala o tom hovorkyňa nášho mesta Iveta Pagáč Kováčiková. Mesto Považská Bystrica má podľa jej slov v zriaďovateľskej pôsobnosti 17 materských škôl, vrátane elokovaných pracovísk a tých, ktoré sú súčasťou základnej školy. Ako je to v prípade Považskej Teplej a Považského Podhradia.

„Kapacita všetkých je približne 1 200 detí. Okrem toho sa v Považskej Bystrici nachádza cirkevná materská škola sídliaca v objekte ZŠ DSA Rozkvet, ktorá nepatrí do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta,“ povedala Pagáč Kováčiková.

Tá ďalej uviedla, že riaditelia jednotlivých zariadení všetky žiadosti vyhodnotia. „Podľa toho bude vydané rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa. Dieťa je možné do materskej školy prijať aj v priebehu roka, a to v prípade, že sa miesto uvoľní. Súčasťou žiadosti je lekárske potvrdenie, že zdravotný stav dieťaťa mu dovoľuje navštevovať materskú školu,“ ozrejmila s tým, že formulár žiadosti rodičia nájdu na internetových stránkach škôlok.

Materské školy sú prioritne určené pre deti od troch do šiestich rokov a pre tie, ktorým bola odložená povinná školská dochádzka. „Rodičia však majú stále väčší záujem do zariadení umiestňovať aj mladšie deti. Materské školy evidujú veľa žiadostí pre umiestnenie detí mladších ako tri roky. Zo zákona však musia materské školy uprednostniť deti v nasledovnom poradí: prioritne majú prednosť päťročné deti – predškoláci, ktorých čaká o rok nástup do základnej školy. Tiež deti s odkladom povinnej školskej dochádzky. Nasledujú deti od troch rokov. Až keď sú tieto deti umiestnené a kapacity to dovoľujú, môžu byť do zariadenia umiestnené aj deti mladšie ako tri roky,“ vysvetlila.

Aj deti mladšie ako tri roky však musia spĺňať požiadavky na samostatnosť pri hygiene či rôznych samoobslužných činnostiach. „Rodičia preto využívajú aj takzvaný adaptačný čas, ktorý materská škola umožňuje. Ten môže trvať maximálne tri mesiace a je individuálny. Počas tohto režimu si dieťa zvyká na nové prostredie a práve tu by sa malo zistiť, či je pre materskú školu vhodné. Ak nie, tak môže materská škola dochádzku prerušiť,“ dodala považskobystrická hovorkyňa.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Takto sa v Považskej Bystrici otváralo vynovené detské oddelenie v nemocnici

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie