Filip Chudý Samospráva

Považskobystrickí poslanci to odklepli: Mesto si bude brať nový úver, FOTO

Na zasadnutí metského zastupiteľstva poslanci rokovali aj o úveroch. Pozrite si, ako to dopadlo.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystrickí poslanci to odklepli: Mesto si bude brať nový úver, FOTO
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici na svojom štvrtkovom zasadnutí (3. októbra) rokovalo o viacerých bodoch. Najsledovanejším bol „Návrh na refinancovanie municipálneho úveru a poskytnutie kapitálového úveru počnúc rokom 2020,“ ktorý predložil Anton Martaus, prednosta mestského úradu.

Išlo o refinancovanie existujúceho municipálneho úveru v sume 3 960 797,24 eur z roku 2007, ktorý mesto doteraz nesplácalo, no mohol sa splatiť aj jednorazovo. „Už roky sa však vedelo, že sa jednorazovo nesplatí, keďže je to veľká suma. A keďže je splatný 7. októbra 2020, bolo potrebné riešiť jeho refinancovanie už klasickým kapitálovým úverom na napr. 15 rokov,“ povedal Martaus v septembri po zasadnutí komisie pre financovanie a správu majetku mesta.

Čo sa týka prijatia úveru počnúc rokom 2020, ten bol podľa materiálov na krytie kapitálových výdavkov mesta do sumy 4 milióny eur. Celková úverová zadĺženosť mesta Považská Bystrica predstavovala podľa Martausa cca 8,2 milióna eur. Z toho 3,96 milióna eur je municipálny úver a 4,2 milióna eur tvoria komerčné úvery. „Ak sa teda nový úver zoberie, úverová zadĺženosť mesta bude približne vo výške 12,2 milióna eur,“ vyjadril sa po finančnej komisii prednosta mestského úradu.

Poslanci Daniela Barbosová, Iveta Pospíšilová, Katarína Beranová, Andrej Péli, Michal Kolník a Juraj Smatana dali návrh na uznesenie, aby sa financie z úveru brali výlučne na krytie kapitálových výdavkov mesta, ktoré boli spomenuté v dôvodovej správe (zoznam nájdete v odkaze vyššie). Dôvodová správa totiž nie je záväzná. Tento návrh však neprešiel (6 poslanci boli za, 10 proti, 8 sa zdržalo, jeden nehlasoval).

Poslanec Ján Kunovský dal návrh, aby sa suma úveru zvýšila na 4,2 milióna eur kvôli atlétom z Považskej Bystrice. Tí o to požiadali poslancov priamo na zastupiteľstve. Ani tento návrh však neprešiel (8 boli za, 5 proti, 12 sa zdržalo).

Považskobystrickí poslanci hlasovaním schválili refinancovanie existujúceho municipálneho úveru v roku 2020 v sume 3 960 797,24 eur, poskytnutého Prima bankou Slovensko, a.s., a tiež prijatie úveru, počnúc rokom 2020, na krytie kapitálových výdavkov mesta do sumy 4 milióny eur. Za bolo 21 poslancov, traja boli proti (Kolník, Péli, Pospišílová), jeden sa zdržal (Smatana).

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Vo fotogalérii si pozrite výsledky hlasovaní.

Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici: Výsledky hlasovania pri úveroch
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie