Rôzne

Považskobystričania vopred hromžia na nové semafory: Ako budú fungovať? FOTO

Dopravnú situáciu v Považskej Bystrici onedlho ovplyvní spustenie nových semaforov. Zisťovali sme o tom viac.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystričania vopred hromžia na nové semafory: Ako budú fungovať? FOTO
10
Galéria

Na Štefánikovej ulici v Považskej Bystrici najnovšie vyrástli svetelné signalizačné zariadenia – semafory. Konkrétne pri jedinom priechode pre chodcov, ktorý je na približne 250-metrovom úseku medzi hlavnou svetelnou križovatkou a veľkou okružnou križovatkou pod estakádou diaľnice na ceste II/517.

Tú vlastní Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), na ktorý sme sa obrátili. Zaujímalo nás, aký je dôvod ich osadenia. „Nové signalizačné zariadenie je súčasťou rekonštrukcie cesty II/517. Do projektovej dokumentácie bolo zapracované na základe požiadavky mesta Považská Bystrica,“ odpovedala pre Dnes24 Lenka Kukučková, ktorá je poverená riadením oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK.

Obavy Považskobystričanov

Ľudia na facebookovej stránke Doprava v Považskej už stihli nové semafory podrobiť kritike, hoci sa ešte nespustili. „Dopravná situácia v špičke je dosť zlá aj bez semafora a nie s ním,“ napísal Jozef. „Semafor, semafor, kruháč, semafor… To zas bude. Neverím tomu, že by domáci mali až taký problém akceptovať tento priechod, čo tam je už niekoľko rokov,“ pripojila Zuzana. „Dnes som si to otestoval v smere na hlavnú križovatku, bez šance vidieť na svetelný signál,“ uviedol Marek pod príspevkom, ktorý poukazuje na to, že cez osadené dopravné značky nevidieť na signalizačnú časť semaforov z oboch smerov. Tu však treba dodať, že ešte vidieť netreba, keďže nie sú spustené.

Ojedinele sa objavili aj pozitívnejšie názory, napr. Roman to považuje za dobrý krok. Ak to bude prepojené s hlavnou križovatkou, keďže podľa neho tam ľudia prebiehali ako ovce.

Ako to teda bude fungovať v praxi? „Svetelná signalizácia bude v zmysle požiadavky okresného dopravného inšpektorátu, Okresného úradu Považská Bystrica – odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií i mesta zosúladená s hlavnou križovatkou,“ uviedla Kukučková.

Osvetlenie nie, ale …

Ako ďalej uviedla, semafory budú oficiálne spustené do prevádzky po zriadení prípojky od Stredoslovenskej distribučnej, po odovzdaní stavby do užívania a súhlase okresného dopravného inšpektorátu.

Tiež nás zaujímalo, či tam pribudne spolu so semaformi aj lepšie osvetlenie priechodu, resp. iné vylepšenie. „So samotným osvetlením projekt neuvažoval, v mieste priechodu boli pre zvýšenie bezpečnosti v nočných hodinách v zmysle projektu zriadené LED blikače na solárny zdroj vo vrstve asfaltu,“ doplnila vedúca oddelenia komunikácie TSK s tým, že v tomto roku už neplánujú realizovať nič na priechodoch v Považskej Bystrici, ale rekonštrukciu čaká priechod v Udiči na ceste III. triedy.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Takto to vyzerá na miesto po osadení semaforov.

OBRAZOM: Nové semafory v Považskej medzi hlavnou a veľkou okružnou križovatkou
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie