Filip Chudý Šport Iné športy

Motocyklová olympiáda je historicky spätá aj s Považskou Bystricou, kde sa konala štyrikrát. Teraz sme mali zastúpenie v klubovej súťaži.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystričania na ŠESŤDŇOVEJ: Smola v úvode, slušný výsledok na konci, FOTO
Zdroj: Jakub Kostelanský

Tohtoročný 95. ročník medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE v oblasti Lombradie a Piemontu ovládli v hlavnej kategórii trophy tímov domáci Taliani. Slovensko síce trophy tím nepostavilo, ale medzi 658 pretekármi nás reprezentovali štyri klubové tímy, jeden aj z Považskej Bystrice.

Smola v prvý deň

PB racing team nastúpil v zložení troch Považskobystri­čanov – Jakub Kostelanský, Vladimír Preis a Miloš Turan.

Smola ich však stretla hneď v prvý súťažný deň, keď po páde a zranení musel odstúpiť Preis. Zostávajúci dvaja členovia tímu však súťažili ďalej a preteky zdarne dokončili. Každý súťažný deň však tím dostal trojhodinovú penalizáciu za chýbajúceho člena. Obsadili tak 153. miesto. Teoreticky, ak by Preis mohol pokračovať a dosahoval by porovnateľné časy ako jeho kolegovia, určite by boli v prvej stovke.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Ťažká trať

V individuálnom poradí obsadil Kostelanský v kategórii C1 114. miesto (štvrtý najlepší zo slovenských jazdcov) a Turan v kategórii C2 150. priečku (tretí spomedzi Slovákov). Pre oboch to bola premiérová účasť na tomto prestížnom podujatí, pričom ich hlavným cieľom bolo dokončiť.

„Hneď po odstúpení Preisa sme vedeli, že súťaž tímov je pre nás stratená, pretože taká penalizácia sa nedá dohnať. Podobné problémy však postihli aj iné tímy, keďže trať bola veľmi prašná a kamenistá, čo spôsobilo veľa úrazov,“ povedal po úspešnom debute na podujatí Jakub Kostelanský, podľa ktorého slov Preisovi objavili nejaké zlomeniny, pričom kríva, ale bude v poriadku.

Spomienky na šesťdňovú v Považskej Bystrici

Výmena s bratom

Jakub Kostelanský pritom mal ísť pôvodne na šesťdňovú ako mechanik svojho brata, ktorý sa na ňu pripravoval. „Lenže dva mesiace predtým si zlomil v Žaškove ruku a keďže som bol náhradný jazdec, vymenili sme si úlohy. Vlastne až vtedy som začal trénovať, pretože som si dával ročnú pauzu, aby telo zregenerovalo. Vzhľadom na všetky tieto okolnosti, je 114. miesto v konkurencii svetových jazdcov slušný výsledok,“ ozrejmil.

A hoci bol úplný nováčik, už sa rozbehli debaty o ďalšej účasti. „Všetko však záleží od peňazí. Potrebujete novú motorku, vybavenie atď. Nie je to lacné. Ešte sme sa nerozhodli, či pôjdeme aj budúci ročník vo Francúzsku,“ doplnil s tým, že väčšinu nákladov si hradili sami, pričom im aj pomohli miestne firmy.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Takto sa prezentoval PB racing team v Taliansku.

OBRAZOM: PB racing team na šesťdňovej v Taliansku