Filip Chudý Rôzne

Považskobystričania, chceme viac košov? Mesto hovorí, že si ich musíme zaslúžiť

Ako je to so separovaním v Považskej Bystrici? Od tohto mesiaca prišlo k zmene a kontajnery sa už nebudú vyvážať spolu.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystričania, chceme viac košov? Mesto hovorí, že si ich musíme zaslúžiť
Zdroj: Dnes24.sk

Situácia so separovaním odpadu v Považskej Bystrici sa postupne zlepšuje, nie je však vôbec ideálna. Tak o tom informovala hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková s tým, že v smetných nádobách sa pravidelne objavuje zmesový odpad a koše bývajú preplnené kvôli nesprávnemu zaobchádzaniu s odpadom. Ako ďalej uviedla vývoz odpadu v našom meste zabezpečuje spoločnosť Megawaste a vývoz separačných nádob platí organizácia zodpovednosti výrobcov Envipak s.r.o.

„Mnoho občanov sa na nás pravidelne obracia s otázkami, či má zmysel separovať, pretože videli, že smetiari všetky nádoby pri zbere vysypali spoločne do jedného voza. Samozrejme, že toto nie je pravda. Každá zložka separovaného zberu sa vyváža jednotlivo, výnimkou vždy boli len plasty, ktoré sa môžu vyvážať spolu s tetrapakmi/kovmi, nakoľko tieto odpady idú ďalej na separačnú linku,“ povedala hovorkyňa.

Žlté a červené kontajnery sa podľa jej slov vždy zvážali spolu, ale po dohode so spoločnosťou Megawaste sa od 1. júla 2019 budú všetky vyseparované zložky, teda aj žlté a červené nádoby vyvážať na separačnú linku jednotlivo.

Občania sa podľa slov Pagáč Kováčikovej často ozývajú s požiadavkami na viac košov, najmä na zber papiera a plastov. „Mesto nemôže svojvoľne pridávať nádoby na separovaný zber. Zatiaľ čo vývoz komunálneho odpadu platí priamo radnica, zber separovaného odpadu hradí organizácia zodpovednosti výrobcov Envipak s.r.o. a tá tiež určuje na základe efektivity separovania v meste počet nádob. Zjednodušene povedané, ak chceme viac nádob, musíme si ich zaslúžiť,“ ozrejmila hovorkyňa radnice.

Ako ďalej uviedla, keď zvýšime efektivitu naplnenosti, môžeme požadovať ďalšie nádoby, resp. častejšiu frekvenciu vývozov. Problém je podľa jej slov v tom, že plný kôš neznamená, že je aj naplnený – naplnenosť sa vyhodnocuje podľa váhy nie podľa objemu, čiže treba stláčať flaše, trhať kartóny a pod. „Ľudia by mali separovať najmä z vnútorného presvedčenia a kvôli ochrane životného prostredia, faktom však je, že miera separácie môže ovplyvniť aj poplatky za vývoz komunálneho odpadu,“ dodala považskobystrická hovorkyňa.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Ideálne je odviesť odpad rovno na zberný dvor.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie