Filip Chudý Hádzaná

Považská uvidí európsku kvalitu: Príde k nám klub známy aj z Ligy majstrov

Viedenský žreb rozhodol o tom, že do Považskej Bystrice zavíta vo februári klub zvučného mena. Ako to vnímajú v našom tíme?

Ilustračný obrázok k článku Považská uvidí európsku kvalitu: Príde k nám klub známy aj z Ligy majstrov
Zdroj: Barbora Talačová

V posledný novembrový utorok sa konal žreb osemfinále Vyzývacieho pohára, do ktorého sa hádzanári MŠK Považská Bystrica prebojovali v tretej sezóne za sebou. Po holandskom Hurry-Up a portugalskej Madeire si v tejto fáze súťaže zmeriame sily s ruským klubom HC Neva Petrohrad. Pre zaujímavosť, na tohto súpera sme mohli naraziť už v našej prvej sezóne vo Vyzývacom pohári, lenže v ročníku 2015/16 sme nešťastne vypadli s Vogoščou z Bosny a Hercegoviny, keď po dvoch remízach rozhodol náš menší počet strelených gólov na pôde súpera. S Petrohradom, čo už bolo vtedy dopredu vyžrebované, sa tak stretla Vogošča, ktorá s ním vypadla po tesných výsledkoch (25:24, 22:26).

„Rusko je hádzanársky vyspelá krajina, čiže určite nebudeme v role favorita. Ale je to zároveň aj prekonateľný súper. Budeme sa snažiť uspieť a odohrať s nimi minimálne vyrovnanú partiu. V každom prípade nás nečaká súper, ktorý je kvalitatívne na úrovni napr. posledných mužstiev našej extraligy. Preto je minimálne isté, že Považská Bystrica uvidí mimoriadne kvalitný zápas,“ povedal Ľuboš Cifra, člen manažérskeho klubového tandemu, ktorý dopĺňa Peter Valášek.

Čerstvé skúsenosti s ruskou hádzanou má Tatran Prešov, ktorý v sobotu prehral v súboji majstrov oboch krajín na pôde Čechovských medveďov 38:26. V aktuálnej tabuľke ruskej Superligy má Petrohrad rovnaký počet bodov ako Čechovskí medvedi, ale má aj o zápas viac. „Je rozdiel hrať v lige a v európskej súťaži. Veď aj Prešov je v extraligovej tabuľke tretí. Neviem, ako to funguje v ruskej lige. V každom prípade súper to bude náročný. Ťažko si už vybrať,“ uviedol Cifra.

Podľa jeho slov jednoznačne tam musíme cestovať lietadlom, keďže vzdialenosť je 2400 km. Preto už v najbližších dňoch musia tieto veci zabezpečiť, aby aj z ekonomického hľadiska vystihli tú najlepšiu možnosť. Prvý duel sa bude hrať u nás 9. alebo 10. februára, odveta bude o týždeň neskôr v druhom najvýznamnejšom ruskom meste, ktorá má približne toľko obyvateľov, ako celé Slovensko.

Manažér MŠK vzhľadom na okolnosti nevylúčil ani možnosť, že by sa obe stretnutia hrali na jednom mieste, no zároveň dodal, že jedine v Považskej Bystrici. „Politická situácia nie je najružovejšia. Možno sa preto stane, že súper príde s návrhom, aby sme oba zápasy hrali u nás, čo by sme vzhľadom na okolnosti zrejme boli ochotní akceptovať. Ale veľmi nepredpokladám, že niečo také bude aj realitou. A oba zápasy u nich sú zas neprijateľné pre nás. My to totiž hráme preto, aby Považskobystričania videli európske zápasy,“ vysvetlil.

Petrohrad v predchádzajúcom kole vyradil luxemburský Dudelange po výhrach 31:12 a 24:16, pričom obe stretnutia sa hrali po dohode klubov v Rusku. V kádri má prevažne domácich hráčov, jediným legionárom je ukrajinský brankár Vitalij Šimanskij. Aj my máme len jedného ukrajinského legionára, pričom podobnosť medzi nami je aj v tom, že ide o držiteľov bronzu z minulej ligovej sezóny. Petrohradčania majú už bohaté skúsenosti s európskymi súťažami. Veď v tomto desaťročí hrali štyrikrát skupinovú fázu Ligy majstrov, raz skupinovú fázu Pohára EHF. V tejto súťaži hrali navyše dvakrát aj v predkolách a aktuálne druhýkrát hrajú aj Vyzývací pohár. „Do pohárovej Európy sme išli aj s tým, aby sme získali skúsenosti, čo sa v tomto prípade určite splní. Ide totiž o špičkové družstvo, čo je z tohto pohľadu pozitívne,“ dodal tréner MŠK Václav Straka.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie