Filip Chudý Rôzne

Považská disponuje novými bytmi: Vieme, ako ich chce radnica rozdeľovať

Naše mesto sa už oficiálne stalo vlastníkom desiatok nových bytov, ktoré ide teraz rozdeľovať. Radnica adresovala záujemcom takúto výzvu.

Ilustračný obrázok k článku Považská disponuje novými bytmi: Vieme, ako ich chce radnica rozdeľovať
Zdroj: Dnes24.sk

Už v decembri sme vás informovali, že naše mesto je blízko k získaniu nových nájomných bytov na Kukučínovej ulici. Teraz ich už aj reálne vlastní, čo potvrdila hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková. „Úver z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania bol schválený, rovnako ako aj dve dotácie z Ministerstva dopravy a výstavby SR. Mesto tak mohlo kúpiť dve nové bytovky s počtom 44 bytov od súkromného investora do svojho vlastníctva,“ povedala mestská hovorkyňa s tým, že byty už čoskoro budú pridelené nájomníkom. Kúpna cena oboch bytoviek spolu s inžinierskymi objektmi bola takmer 2,6 milióna eur.

Každá z dvoch nových bytoviek pri futbalovom štadióne disponuje 22 bytmi, z toho 16 je dvojizbových a 6 jednoizbových. Na prvom poschodí sa nachádzajú štyri dvojizbové byty s rozlohou od 49,02 do 61,29 m². Druhé poschodie sa skladá zo štyroch dvojizbových bytov s rozlohou od 63,99 do 65,21 m² a z dvoch jednoizbových bytov s rozlohou 51,50 m². Tretie poschodie je rozmiestnením aj špecifikáciou bytov rovnaké ako druhé. Obdobná dispozičná situácia je aj na štvrtom poschodí, avšak oba jednoizbové byty sú o niečo väčšie. Ich rozloha je 51,80 m².

Začiatkom januára sa zrealizoval prevod bytoviek do vlastníctva mesta. V súčasnosti tak radnica môže riešiť samotné prideľovanie bytov nájomníkom. „Radnica prideľuje nájomné byty vo svojom vlastníctve iba na základe písomnej žiadosti fyzickej osoby. Tá sa eviduje po dobu päť rokov, následne sa žiadosť vyradí. Žiadateľ je povinný ju každoročne k dátumu zaradenia do evidencie aktualizovať,“ ozrejmila Kováčiková. Jednotlivé žiadosti posudzuje bytová komisia, ktorú tvorí päť členov – dvaja pracovníci mestského úradu a traja poslanci.

„V súčasnosti evidujeme 111 žiadostí na pridelenie mestského bytu. Mesto Považská Bystrica v súvislosti s prideľovaním nových bytov na Kukučínovej ulici, vyzýva žiadateľov o pridelenie mestského nájomného bytu, aby v čo najkratšom termíne aktualizovali svoje žiadosti a zároveň doložili potvrdenia o príjme do spoločnej domácnosti za rok 2017. Žiadatelia, ktorí už príjmy za rok 2017 predložili, nemusia znova predkladať potvrdenia,“ uviedla považskobystrická hovorkyňa.

Tá ďalej uviedla, že bytová komisia rokovala o spôsobe prideľovania bytov, pričom navrhla kombinovaný spôsob, a teda podľa vopred stanoveného bodovacieho systému i žrebovaním. „Zasadať ešte bude musieť komisia na určenie výšky nájmu na základe zákonom určených parametrov. Následne spoločnosť GGE, ktorá je správcom mestských nájomných bytov, prepočíta nájom na konkrétne byty podľa ich parametrov. Až potom môže bytová komisia začať s určovaním nájomcov. Radnica ma záujem, aby si byty našli svojich nájomníkov v prvej polovici tohto roka,“ doplnila. Bytová komisia zasadala naposledy vo štvrtok 18. januára, kde sa prideľovalo päť voľných bytov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie