Filip Chudý Správy

Považská Bystrica bude mať poslanca v parlamente: Herák a náhradníci

Začína sa nám kreovať nový slovenský parlament, pričom zastúpenie v ňom bude aj Považská Bystrica. Takto dopadli kandidáti z nášho okresu.

Ilustračný obrázok k článku Považská Bystrica bude mať poslanca v parlamente: Herák a náhradníci
Zdroj: TASR / OĽaNO

Ako je známe, do parlamentu sa dostalo šesť politických subjektov. Vo voľbách uspelo hnutie OĽaNO, ďalej Smer-SD, hnutie Sme rodina, ĽSNS, SaS a strana Za ľudí. Vo všetkých mal zastúpenie na kandidačných listinách aj Považskobystrický okres, preto sme sa pozreli na to, ako daní kandidáti dopadli a či majú právo na poslanecký mandát, alebo budú len náhradníci.

U Matoviča

Zo 16 možností uspel len 31-ročný aktivista v sociálnej oblasti Ján Herák z Považskej Bystrice, ktorý kandidoval za OĽaNO. Po zohľadnení poradia prednostného hlasovania obsadil vo svojej strane 38. miesto, čiže mu patrí jeden z 53 mandátov, ktoré matovičovci vo voľbách získali.

Juraj Smatana z rovnakého hnutia je 96. a kolega Peter Križan z Dolného Lieskova je hneď za ním 97.

V možnej koalícii, ale pod čiarou

Považskobystrickí členovia SaS obsadili v straníckom poradí postupne 33. (Iveta Pospíšilová), 58. (Jarmila Tesková), 88. (Peter Pacek) a 106. miesto (Ivan Drienik), pričom SaS má 13 mandátov. Považskobystričan Marcel Janco zo Sme rodina je 51. (strana má 17 mandátov).

V Kiskovej strane Za ľudí (12 mandátov) boli štyria zástupcovia z nášho mesta. Pričom ich stranícke poradie je nasledovné: 45. Milan Oršula, 85. Dagmar Štiavnická, 105. Paulína Srovnalíková a 122. Jaroslav Boš­ko.

Najbližšie z okresu

Kotlebovcov (17 mandátov) v našom okrese reprezentujú Otília Hamacková (Plevník – Drienové – obsadila v strane 54. pozíciu), Jozef Garabík (Klieština – 107.) a Zuzana Jurkechová (Považská Bystrica – 108.).

Najbližšie k parlamentu má tak spomedzi náhradníkov z okresu Považská Bystrica Jozef Smatana. V Smer-SD obsadil 51. miesto, pričom táto strana má 38 mandátov. Je tak 13. pod čiarou.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Ste spokojní s výsledkami parlamentných volieb?

áno 44%
nie 42%

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie