Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Považská a okolie, pozor! DÁTUMY, odkedy bude treba mať v práci negatívny test

Mnoho pracujúcich ľudí z okresu Považská Bystrica hľadá odpovede na otázky, že odkedy a kde vlastne potrebujú negatívny test. Tu je to vysvetlené.

Filip Chudý Rôzne Video
Filip Chudý Rôzne Video

Považská a okolie, pozor! DÁTUMY, odkedy bude treba mať v práci negatívny test

Mnoho pracujúcich ľudí z okresu Považská Bystrica hľadá odpovede na otázky, že odkedy a kde vlastne potrebujú negatívny test. Tu je to vysvetlené.

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Zamestnanci škôl a školských zariadení budú potrebovať negatívny test na ochorenie COVID-19, nie starší ako sedem dní od pondelka (8. 2.). Ostatní zamestnanci v závislosti od stupňa varovania v danom okrese od 10. alebo 15. februára. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

Okresy

Okres Považská Bystrica je v treťom stupni varovania, čiže negatívny test v ňom budú zamestnanci potrebovať od stredy 10. februára.

Rovnako v treťom stupni varovania sú aj susedné okresy Púchov, Ilava, Bytča a tiež ďalšie okresy Trenčianskeho kraja. Z neho sú až vo štvrtom stupni varovania okresy Partizánske a Bánovce na Bebravou.

Výnimkou v našom okolí, kde tiež pracuje mnoho ľudí z Považskej Bystrice a okolia, sú len okresy Trenčín a Žilina. Tie sú v druhom stupni varovania, čiže tam bude negatívny test potrebný až 15. februára.

Antigén alebo PCR

Zamestnanci v okresoch so stupňom varovania III a IV podľa COVID automatu sa pri vstupe do priestorov zamestnávateľa budú musieť od 10. februára preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní, priblížila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Zamestnanci v okresoch stupňa varovania II podľa COVID automatu sa pri vstupe do priestorov zamestnávateľa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 14 dní. V prípade okresov so stupňom varovania I (aktuálne len okres Veľký Krtíš) postačí test nie starší ako 21 dní. V oboch prípadoch treba test od 15. februára.

„Ostatné výnimky, napríklad zo zdravotných dôvodov, veku alebo v závislosti od určitej životnej situácie ostávajú totožné s predchádzajúcou vyhláškou,“ spresnila Račková.

Kde to treba?

Prevádzkami sa na účel tejto vyhlášky rozumejú všetky verejné aj súkromné budovy a objekty, vrátane budov orgánov verejnej moci, prevádzkované za komerčným aj nekomerčným účelom, okrem domov, bytov a iných priestorov slúžiacich na bývanie.

„Prevádzkovatelia zariadení a zamestnávatelia sú povinní na všetky vstupy viditeľne umiestniť oznam o zákaze vstupu a výnimkách zo zákazu vstupu podľa tejto vyhlášky,“ uviedla hovorkyňa. Prevádzkovateľ zariadení je oprávnený požadovať predloženie dokladu o negatívnom teste, respektíve doklad o výnimke. Rovnako je oprávnený do týchto dokladov nahliadnuť.

Kde a kedy presne sa v okrese Považská Bystrica počas prvého februárového víkendu (6. – 7. 2.) testuje, nájdete TU.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie