Filip Chudý Rôzne

Považská a okolie dejiskom rely veteránov: Miesta, kadiaľ pôjdu exkluzívne kúsky

Veterán rely majiteľov historických vozidiel bude hostiť aj Považskobystrický okres. Ktorými cestami sa preženú neobyčajné vozidlá?

Ilustračný obrázok k článku Považská a okolie dejiskom rely veteránov: Miesta, kadiaľ pôjdu exkluzívne kúsky
Zdroj: TASR

Veterán Klub Manín (VKM) Považská Bystrica organizuje v sobotu 19. augusta 3. ročník veterán rely majiteľov historických vozidiel, premiérovo pod názvom Strážov Classic, ktorý už zostane aj do budúcnosti. Ako už predpovedá názov, trasa s dĺžkou 140 km povedie najmä oblasťou Strážovských vrchov a má päť etáp. Po štarte o 9:00 v Rajeckých Tepliciach sa pôjde cez Rajeckú dolinu do Čičmian. Po ich prehliadke sa pôjde popod vrch Strážov cez Zliechov, Ilavu, Lednické Rovne a Púchov do Kúpeľov Nimnica, kde je aj pripravená prehliadka priehradného múru Priehrady Mládeže v Nosiciach.

Z Nimnice sa pokračuje do Považskej Bystrice na parkovisko pred bývalý hotel Manín, odkiaľ posádky vyrazia na orientačnú jazdu – súťažnú disciplínu, kde podľa roadbooku absolvujú jazdu, prejdú kontrolnými bodmi a odpovedia na stanoviskách na otázky. Úlohou je prejsť meraný úsek na čas (pravidelnosť), a čo najbližšie sa priblížiť času určenému usporiadateľom. Po absolvovaní orientačnej jazdy pokračujú vozidlá na poslednú etapu cez Považské Podhradie a Papradňanskú dolinu na Podjavorník, kde sa ukončí a vyhodnotí akcia.

„Orientačná jazda tu bude premiérovo a počas nej budú môcť vidieť autá ľudia okolo Manínskej tiesňavy. Čiže obyvatelia obcí ako Kostolec, Záskalie, Vrchteplá, Plevník-Drienové, tak tí uvidia tieto autá v pohybe. Tam pretekárov zavedieme po všelijakých zákutiach a budú tam aj kontrolné stanoviská, kde budú musieť plniť rôzne úlohy,“ povedal riaditeľ pretekov Zdenko Metzker z VKM, ale presnú trasu neprezradil, tú sa dozvedia až jazdci tesne pred štartom.

Tri dni pred pretekmi bolo prihlásených 32 jazdcov, ale rátajú s ďalšími účastníkmi, ktorých by mohlo byť dokopy okolo 40. Väčšina z nich bude cezpoľných, ale niektorí budú aj z Považskej Bystrice. „Na štarte budú samé pekné vozidlá, nejde o obyčajné, ale o exkluzívne kúsky. Budú to luxusné Mercedesy, Porsche 911, Triumph Spitfire, Shelby–AC Cobra, trochu novšie BMW-čka, tiež Škodovky, Renaulty, Simcy, Wartburgy a pod.,“ prezradil Metzker. Podľa aktuálnej štartovej listiny to budú vozidlá s rokom výroby medzi rokmi 1952 a 1991.

Ideálny priestor pre záujemcov pozrieť si tieto veterány, bude od 11:45 do 14:30 na parkovisku pred Kúpeľmi Nimnica, kde budú vystavené. Kto by chcel priamo v Považskej Bystrici, môže od 14:45 do 15:00 na parkovisku pred bývalým hotelom Manín, čiže pred štartom súťažnej orientačnej jazdy, ktorá by mala trvať približne dve hodiny.

Etapy Strážov Classic 2017

  • 1. etapa (9:00 – 9:30): Rajecké Teplice – Konská – Kľače – Rajec – Šuja – Rajecká Lesná – Fačkov – Čičmany
  • 2. etapa (10:30 – 11:45): Čičmany – Zliechov – Košecké Podhradie – Košeca – Ilava – Pruské – Horovce – Lednické Rovne – Streženice – Púchov – Nimnica
  • 3. etapa (14:30 – 14:45) Nimnica – Udiča – Orlové – Považská Bystrica centrum
  • 4. etapa – orientačná jazda (15:00 – 17:00): V Považskej Bystrici účastníci dostanú roadbook a vyrážajú na orientačnú jazdu v okolí Manínskej tiesňavy
  • 5. etapa (17:00 – 17:30): Považská Bystrica – Považské Podhradie – Jasenica – Stupné – Brvnište – Papradno – Podjavorník

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie