Filip Chudý Rôzne

Potešiteľné hodnotenie od hygienikov pre okres Považská: Je tu však veľké ale

Považskobystrickí hygienici dohliadajú počas sezóny aj na pieskoviská v našom okrese. Teraz zhodnotili ich stav. Čo o nich prezradili?

Ilustračný obrázok k článku Potešiteľné hodnotenie od hygienikov pre okres Považská: Je tu však veľké ale
Zdroj: TASR

Na detské pieskoviská v našom okrese dohliada počas sezóny (od 1. marca do 30. novembra) v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Považskej Bystrici, ktorý na nich vykonáva kontroly. Ako sme už informovali, päť z nich tento rok nevyhovovalo. „Pieskoviská podliehajú pravidelnej kontrole RÚVZ. Ak by zistili na niektorom z ihrísk problém, informovali by mesto, doteraz však mesto na svojich pieskoviskách malo z hygieny dobré výsledky,“ povedala považskobystrická hovorkyňa Iveta Pagáč Kováčiková.

Ako ďalej prezradila, naše mesto má sedemdesiat pieskovísk, pričom o ich údržbu sa starajú Mestské športové kluby od 1. marca do 30. novembra, poprípade v závislosti od poveternostných podmienok. „Mesto Považská Bystrica spravuje približne 150 ihrísk, pričom súčasťou viacerých z nich sú aj pieskoviská. MŠK zabezpečujú minimálne dvakrát do mesiaca pravidelné vyčistenie, prekopanie, prehrabanie a poliatie pieskovísk pitnou vodou. Keď je to potrebné, dopĺňa sa aj piesok,“ ozrejmila.

„Celkovo možno hodnotiť, že stav pieskovísk v okrese Považská Bystrica je po technickej vybavenosti zlepšujúci sa. Predškolské zariadenia postupne obnovujú školské areály, osádzajú sa nové komponenty na detské ihriská – preliezačky, šmykľavky, rekonštruujú sa obruby pieskovísk a osádzajú sa prekrytia na pieskoviská v podobe plachiet, sietí, ale aj kovových a drevených konštrukcií,“ zhodnotila celkový stav pieskovísk v našom okrese Katarína Bosáková z oddelenia hygieny detí a mládeže miestneho RÚVZ.

Zároveň však doplnila, že kvalita piesku v pieskoviskách je v sezóne 2018 v rámci sledovania mikrobiologickej situácie v porovnaní s predošlým rokom zhoršená. „Je nutné však podotknúť, že pri hrách v pieskovisku je na prvom mieste potrebná výchova detí k základným hygienickým návykom, aby nevkladali ruky a predmety z pieskoviska do úst a po ukončení hier v piesku si dôkladne umývali ruky,“ konštatovala Bosáková.

Podľa jej slov je taktiež dôležité upozorňovať majiteľov psov a mačiek na ich pravidelné odčervovanie a očkovanie, ako aj na zabránenie vstupu voľne pobehujúcich zvierat do pieskoviska či už v rámci areálov školských zariadení, alebo v rámci pieskovísk a detských ihrísk v rámci občianskej vybavenosti mesta.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie