Filip Chudý Rôzne Video

Poklad či trinásta komnata? Historická budova v Považskej má tajnú izbu, VIDEO

Považská Bystrica nemá veľa historických pamiatok, ale v jednej z nich sa našla tajná miestnosť. Pamiatkarka prezradila viac.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Považská knižnica je jednou z mála historických budov v Považskej Bystrici. Je treťou najstaršou stavbou v našom meste a zároveň je to od roku 2000 národná kultúrna pamiatka. Podľa Márie Ružôňovej z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne, secesnú budovu Považskej knižnice z roku 1900 pôvodne vlastnila židovská rodina Milchovcov, ktorá v nej vyrábala bryndzu.

Spravili sondy

Bola to rodinná vila, pričom zachované prvky na budove sú v pôvodnom vyhotovení. Aj preto pamiatkari dozorujú pri jej súčasnej rekonštrukcii na to, aby sa ráz budovy nezmenil. Počas prác sa objavil aj „tajný“ priestor v suteréne knižnice.

„Dovolili sme v tomto priestore spraviť sondy, ale preukázalo sa, že je zasypaný. Reštaurátor povedal, že to mohol byť voľný priestor, ktorý vlastníci zasypali, lebo ho už nepotrebovali,“ ozrejmila odborná radkyňa KPÚ v Trenčíne.

Poklad nenašli

Ako ďalej Ružôňová uviedla, je dosť možné podľa omietok a dochovaných materiálov, že tam niečo pôvodne mohlo byť iba odkryté. „Nemusel tam byť žiaden tajný priestor, ale voľné priestranstvo, ktoré si vlastníci zasypali,“ vysvetlila.

„Čiže žiadna trinásta komnata, žiaden poklad, je to jednoducho tak. Veď to bol rodinný dom. Ani bryndzu sme tam z roku 1900 nenašli,“ doplnila s úsmevom Ružôňová.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie