Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Podvažský most má TERMÍN dokončenia na hornej hranici: O koľko bude drahší? VIDEO

Dopravu v Považskej Bystrici a okolí komplikuje uzavretý most v Podvaží. Ako to vyzerá s jeho rekonštrukciou?

Filip Chudý Rôzne Video
Filip Chudý Rôzne Video

Podvažský most má TERMÍN dokončenia na hornej hranici: O koľko bude drahší? VIDEO

Dopravu v Považskej Bystrici a okolí komplikuje uzavretý most v Podvaží. Ako to vyzerá s jeho rekonštrukciou?

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Približne polročná uzávierka mosta v Podvaží sa začala 6. apríla, pričom komplikuje život hlavne obyvateľom z jeho blízkosti, a to na oboch brehoch kanála Vážskej kaskády, ktoré tento most spája. Ľudia, ktorí dochádzajú za svojimi prevažne pracovnými povinnosťami z priľahlých považskobystrických mestských častí a tiež z obcí Papradnianskej doliny do Bytčianskeho okresu, resp. naopak, musia počítať s niekoľko kilometrovými obchádzkami.

Termín

„Vzhľadom na zlý technický stav a plánovaný rozsah prác je nutné cestnú komunikáciu II/507 v dĺžke 0,1 km úplne uzavrieť na obdobie šesť mesiacov, čo je aj časový horizont, v ktorom má byť most opravený,“ povedal pre Dnes24 Matej Plánek z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

„Práce majú byť ukončené 15. októbra 2021,“ ozrejmil termín.

TSK preto prosí motoristov, aby boli opatrní a rešpektovali dočasné dopravné značenie, ktorým bude v čase uzávierky usmernená doprava v tomto úseku. „Za vzniknuté dopravné obmedzenia sa cestujúcej verejnosti ospravedlňujeme, rekonštrukcia tohto mosta je však nevyhnutná a po jej realizácii sa zvýši bezpečnosť cestovania v tomto úseku,“ doplnili.

Horná hranica

Podľa pôvodných plánov sa mal tento most opravovať počas premávky s tým, že by motoristom slúžil jeden jazdný pruh, aby neprišlo k úplnej uzávierke. Práce na ňom aj minulý rok začali, pričom hotový mal byť na jeseň 2020. TSK však neskôr oznámil, „že boli objavené skryté vady na predpínacích lanách v dutinách mostnej konštrukcie, ktoré zabezpečujú statickú únosnosť mosta.“

Viac správ o doprave v Považskej Bystrici

Už vtedy sme informovali, že most bude musieť byť počas rekonštrukcie úplne uzavretý. V tom čase TSK spomínal, že by to malo trvať tri až šesť mesiacov, realitou je teda horná hranica.

Vyššia cena

Náklady na rekonštrukciu mosta Podvažie boli v minulom roku v zmysle zmluvy o dielo 1 010 374,80 eur s DPH. To však bola pôvodná cena rekonštrukcie, ktorá sa vzhľadom na okolnosti zmenila.

„Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú sumu vo výške 1 489 626 eur s DPH,“ doplnil Plánek.

Hovorkyňa TSK Lenka Kukučková doplnila, že ide o komplexnú rekonštrukciu a modernizáciu mostného objektu. „Vybúrané budú všetky poškodené časti a nahradia ich nové konštrukcie. Rovnako poškodenú asfaltovú cestu nahradí nová. Na moste bude osadený aj nový bezpečnostný zvodidlový zádržný systém,“ ozrejmila. Viac nájdete na videu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si, ako vyzerá most v Podvaží počas prác.

OBRAZOM: Práce na rekonštrukcii mosta v Podvaží
8
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín