Filip Chudý Rôzne Kultúra

Poďme na Považský hrad a zažime dobovú atmosféru: Vieme, čo všetko sa chystá

Ľudia z Považskej Bystrice a okolia môžu na našom hrade zažiť tú pravú dobovú atmosféru. Čo je pripravené na nevšednom podujatí?

Ilustračný obrázok k článku Poďme na Považský hrad a zažime dobovú atmosféru: Vieme, čo všetko sa chystá
Zdroj: Dnes24.sk

Považský hrad bol v lete 2017 slávnostne otvorený po rozsiahlej rekonštrukcii vďaka projektu financovanému hlavne z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. Koordinátorka projektu Obnova národnej kultúrnej pamiatky Považského hradu Marika Hruštincová uvádza, že kvôli udržateľnosti projektu sa ďalej podieľajú na tom, aby bol náš hrad naďalej využívaný.

Aj preto na ňom budú v sobotu 25. mája od 14:00 do 19:00 h organizovať tretí ročník akcie Poď na hrad! „Prináša ukážky remesiel a palných zbraní. Poď na hrad a vyskúšaj si vyrobiť sviečku, ušiť mešec či vyraziť mincu. Cech Terra de Selinan ukáže aj paľbu a podajú výklad k zbraniam. Nebudú chýbať dobové a živé kulisy,“ znie informácia o podujatí.

O občerstvenie sa postará Združenie hradu Bystrica, ktoré bude mať otvorený tradičný stánok. „Vstup je bezplatný a na vlastné riziko. Tešíme sa na každého účastníka. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie ruší. Informácia o tom bude zverejnené na facebookovom profile akcie,“ ozrejmili organizátori.

Marika Hruštincová doplnila, že rozhodnutie o prípadnom zrušení podujatia kvôli nepriazni počasia padne až v sobotu ráno. „Ak aj v piatok trochu zaprší, rozhodujúci bude stav v sobotu. Lebo ak by aj vtedy bolo blato a pod., potom by to nemalo veľký zmysel. Keby sa akcia zrušila, okamžite o tom budeme informovať na facebooku,“ uviedla.

Podľa jej slov chcú hrad po oprave využívať čo najviac. „Vďaka obnove sa na hrade vytvoril priestor na takéto podujatia. Z nich sa už pomaly stáva tradícia, pričom tieto akcie budú pokračovať aj ďalej. Máme totiž záujem na tom, aby sa hrad využíval,“ dodala koordinátorka projektu Obnova národnej kultúrnej pamiatky Považského hradu.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Považský hrad po otvorení ožil

Vynovený Považský hrad: Zábery z jeho sprístupnenia
52
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie