Hádzaná

Početné považskobystrické zastúpenie: Rátajú s nimi pred domácimi ME

Slovenských reprezentantov otestujú aj na nový koronavírus, no hlavne ich čaká dôležité globálne testovanie. Zastúpenie má aj MŠK Považská Bystrica.

Ilustračný obrázok k článku Početné považskobystrické zastúpenie: Rátajú s nimi pred domácimi ME
Zdroj: Barbora Talačová

Slovenskí reprezentanti v hádzanej absolvujú na budúci týždeň v Bratislave globálne testovanie zdravotného stavu. V dňoch 15. až 17. júna sa počas neho vystriedajú na zraze takmer tri desiatky hráčov. Súčasťou diagnostiky budú aj testy na prítomnosť nového koronavírusu.

V zozname 28 pozvaných hráčov na testovanie sú z MŠK Považská Bystrica Martin Briatka, Anur Burnazovič, Ljubomyr Ivanicja a tiež odchovanci klubu Ľubomír Ďuriš, Šimon Macháč a Marián Žernovič.

Nebolo to zvykom

„Pôvodne sme chceli mať normálny zraz trvajúci aspoň týždeň, ale práve pre koronavírus sme od toho ustúpili, keďže hráči vzhľadom na dlhú pauzu nie sú tak trénovaní, ako by mali byť. Namiesto toho sme zvolili globálne testovanie, ktoré doteraz nebolo v hádzanárskej reprezentácii zvykom,“ povedal manažér mužskej reprezentácie Zoltán Heister pre oficiálny portál Slovenského zväzu hádzanej (SZH).

Hráči absolvujú v päťčlenných skupinách dve časti diagnostiky zdravotného stavu, rozhovory s mentálnymi koučmi a na záver aj testovanie kondično-koordinačných schopností v bratislavskej športovej hale Mladosť. „Máme pred sebou dôležité obdobie až do domácich ME 2022, preto sme sa rozhodli diagnostikovať tzv. východiskový stav. Chceme zistiť, ako sú na tom hráči z hľadiska zdravotného, fyzického i mentálneho. Súčasťou toho bude aj test na COVID-19. Toto všetko nám zabezpečí fundovaná firma, ktorá má s takýmto testovaním skúsenosti, spolupracuje s futbalistami i hokejistami, má potrebné certifikáty. Sme s ňou v kontakte už pár mesiacov, počas ktorých nás jej odborníci presvedčili, aby sme sa zverili do ich rúk,“ vysvetlil Heister.

Dôležité info pred ME

Testovanie by sa malo stať pred domácim šampionátom pravidlom. „Pozvali sme širší káder hráčov, ktorí pripadajú do úvahy pre spomenuté obdobie. Každému hráčovi pri testovaní založia osobnú kartu. Chceme robiť testovanie pravidelne, približne na štvrťročnej báze, aby sme vedeli, ako sú na tom v rôznych obdobiach, či už po dobrej letnej príprave, po jesennej časti sezóny alebo neskôr. Takýmto spôsobom chceme dlhodobo sledovať hráčov, porovnávať údaje, aby sme vedeli, ako znášajú zaťaženie a mali informácie, kto je vhodný do kádra na záverečnú fázu tohto obdobia, teda domáce majstrovstvá Európy,“ zdôraznil manažer slovenského tímu.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie