Rôzne

Plány s považskobystrickou kanalizáciou: Roky to trvalo, roky ešte má

Takmer 90-ročnú kanalizáciu v považskobystrickej Strojárenskej štvrti chce kúpiť mesto. Kompletné riešenie však má trvať ďalšie roky.

Ilustračný obrázok k článku Plány s považskobystrickou kanalizáciou: Roky to trvalo, roky ešte má
Zdroj: TASR

Mesto Považská Bystrica chce takmer po 30 rokoch vyriešiť problém s kanalizáciou v najstaršej mestskej časti – v Strojárenskej štvrti. Majiteľom takmer 90-ročnej kameninovej kanalizácie je správca konkurznej podstaty bývalých Považských strojární, nikdy ju nevyhlásili za verejnú kanalizáciu a nikdy ani nebola vo vlastníctve Považskej vodárenskej spoločnosti.

Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa je kanalizácia v zlom stave a poruchy si musia finančne riešiť samotní obyvatelia. „V strojárenskej štvrti žije 2500 obyvateľov, ktorí sú rovnako Považskobystričania a zaslúžia si rovnaký komfort ako na ostatných sídliskách v meste, kde sa o kanalizáciu stará Považská vodárenská spoločnosť,“ pripomenul Janas.

Mesto podľa neho vstúpi do rokovania so správcom konkurznej podstaty bývalých Považských strojární a chce za zostatkovú cenu kanalizáciu kúpiť. „Následne bude potrebná jej diagnostika a ak by sa nám podarilo na odbore životného prostredia okresného úradu dosiahnuť vyhlásenie kanalizácie za verejnú, odovzdali by sme ju Považskej vodárenskej spoločnosti,“ doplnil primátor s tým, že náklady na odkúpenie predpokladá na úrovni stoviek, možno tisícov eur.

Okolo roku 2006 bol podľa neho záujem mesta kanalizáciu kúpiť, neprešlo to však mestským zastupiteľstvom. „Dnes máme predbežnú dohodu v mestskom zastupiteľstve, peniaze na odkúpenie sú schválené aj v rozpočte na tento rok. Podľa našich informácií je aj správca konkurznej podstaty ochotný kanalizáciu predať, ale schválenie podlieha ešte rade veriteľov. Rovnako zhoda musí byť aj na strane Považskej vodárenskej spoločnosti, ktorá musí byť ochotná prevziať kanalizáciu do vlastníctva a následne ju prevádzkovať,“ zdôraznil Janas.

Problémové časti kanalizácie tvoria podľa neho najmä dve vetvy na Mierovej a Tatranskej ulici. Po diagnostike bude potrebné nájsť finančné prostriedky na prípadné opravy. Po oprave chce mesto kanalizáciu odovzdať Považskej vodárenskej spoločnosti. Kompletné riešenie bude podľa primátora trvať niekoľko rokov.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Takto primátor na jeseň 2019 hovoril o kanalizácii v Považskej Teplej.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie