Filip Chudý Samospráva

Pekná kopa peňazí do považskobystrickej pokladnice: Čo robí mesto s neplatičmi?

Považskobystrická radnica prezradila, akou sumou prispeli v minulom roku obyvatelia do mestskej pokladnice. Koľko prišlo na mestský účet?

Ilustračný obrázok k článku Pekná kopa peňazí do považskobystrickej pokladnice: Čo robí mesto s neplatičmi?
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Považská Bystrica vyberá na svojom území šesť z ôsmich možných druhov miestnych daní. „Tie tvoria významnú časť mestského rozpočtu, z ktorej je hradené verejné osvetlenie, doprava, údržba, originálne kompetencie v školstve, zber a likvidácia komunálneho odpadu, sociálna oblasť aj kultúra či šport. Svoju daňovú povinnosť si v roku 2017 splnila väčšina poplatníkov,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková s tým, že ku koncu roka 2017 boli uhradené na takmer 92 percent.

Ako ďalej uviedla, mesto v roku 2017 vyrubilo daň 33 700 poplatníkom, celkový predpis daní bol vo výške 4 084 000 eur.

„Z predpisu miestnych daní bolo ku koncu uplynulého roka uhradených 3 742 000 eur. Našou činnosťou sa nám podarilo získať z daňových nedoplatkov z predchádzajúcich rokov 296 000 eur. Takže spolu na účet mesta prišlo 4 038 000 eur,“ prezradil prednosta mestského úradu Anton Martaus.

Považskobystrická hovorkyňa potvrdila, že aj tento rok sa viacerí občania aj právnické osoby vyhli zákonnej povinnosti a miestne dane neuhradili, pričom na nich ma radnica svoje páky. „Mesto zverejňuje mená neplatičov na webovej stránke mesta, následne tiež zasiela výzvy, upomienky a v krajnom prípade vymáha daňové nedoplatky prostredníctvom exekútorov, pri vymáhaní daňových nedoplatkov prostredníctvom exekútora sa pritom platenie pre daňovníka predraží o náklady na odmenu exekútora,“ uviedla Kováčiková.

Mesto Považská Bystrica podľa slov hovorkyne v roku 2018 neuvažuje o zvyšovaní miestnych daní. Rozhodnutia o tohtoročných miestnych daniach môžu občania očakávať koncom mája a začiatkom júna.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Takto sa podpisuje najviac Považskobystri­čanov: 10 najčastejších priezvisk v našom meste

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie