Filip Chudý Šport Iné športy

Parádne úspechy považskobystrických lezcov: Tomáš (20) a Dorota (14) s titulmi, FOTO

Športové lezenie bude premiérovo na olympiáde v Tokiu 2020. A veľké slovenské talenty nájdeme v klube HK Manín Považská Bystrica.

Ilustračný obrázok k článku Parádne úspechy považskobystrických lezcov: Tomáš (20) a Dorota (14) s titulmi, FOTO
8
Galéria

Žilinské lezecké centrum La Skala bolo dejiskom majstrovstiev Slovenska v športovom lezení, ktorý je novým olympijským športom. V sobotu 16. novembra sa súťažilo v lezení na obtiažnosť, o deň na to sa prvýkrát na Slovensku pretekalo na rýchlosť, konkrétne na oficiálnej 15-metrovej rýchlostnej ceste s časomierou. Po kvalifikačných kolách sa do finále prebojovali štyri ženy a osem mužov, pričom finále prebiehalo systémom vyraďovania.

Výborné výsledky dosiahli na šampionáte pretekári HK Manín Považská Bystrica. Tomáš Plevko, Samuel Štefánik, Tomáš Buček a Dorota Bulandová zaznamenali medailové úspechy. „V sobotu všetci postúpili do finálového kola. V ňom zaliezol najlepšie Tomáš Plevko, ktorý ako jediný vyliezol celú cestu a stal sa tak majstrom Slovenska v lezení na obtiažnosť,“ informoval HK Manín na svojej stránke.

Čerstvý slovenský šampión dol podľa vlastných slov s dosiahnutým výsledkom veľmi spokojný. „Celé leto som sa sústredil len na pretekanie, preto ma tento titul majstra Slovenska veľmi potešil, veď som tomu obetoval naozaj veľa. Dúfal som, že by takýto úspech mohol prísť, ale neočakával som, že ho získam automaticky,“ povedal 20-ročný Žilinčan, ktorý preteká za považskobystrický HK Manín.

Klubový web ďalej uvádza, že na piatom mieste skončil Samuel Štefánik, v kategórii do 18 rokov bol však prvý. Na ôsmom mieste skončil Tomáš Buček, pričom ten v kategórii do 20 rokov obsadil druhé miesto. Medzi ženami sa v sobotu najlepšie umiestnila Dorota Bulandová, ktorá obsadila siedme miesto a v kategórii do 16 rokov obsadila štvrté miesto.

V nedeľnej časti šampionátu, kde sa súťažilo na rýchlosť, sa z pretekárov HK Manín najlepšie umiestnila Dorota Bulandová, ktorá medzi ženami obsadila tretie miesto. „Ale keďže pred ňou boli len zahraničné pretekárky, podľa pravidiel sa tak stala majsterkou Slovenska,“ ozrejmila klubová stránka.

Mladá 14-ročná Považskobystričanka je podľa vlastných slov vďačná za tento úspech. „Je za tým však veľa driny. Na Slovensku nemáme veľa lezcov v mojom veku. Ja som však vôbec nečakala, že sa môžem stať premiérovou majsterkou Slovenska v lezení na rýchlosť. Naozaj ma to veľmi prekvapilo,“ uviedla talentovaná lezkyňa.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si aj foto našich lezcov.

FOTO: Úspechy lezcov HK Manín Považská Bystrica na MSR
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie