Filip Chudý Rôzne

Otvára sa sezóna jarmokov v našom okrese: Čo všetko v Domaniži pripravili? FOTO

Jarmočná sezóna otvára svoje brány aj v Považskobystrickom okrese. Domaniža nadväzuje na svoju históriu a pripravila zaujímavý jarmok. Čo ponúka?

Ilustračný obrázok k článku Otvára sa sezóna jarmokov v našom okrese: Čo všetko v Domaniži pripravili? FOTO
12
Galéria

Obec Domaniža a Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici v sobotu 9. septembra organizujú jedenásty „Domanižský jarmok“, ktorý vychádza z tradície siahajúcej do 16. storočia, kedy panovník Ferdinand I. udelil obci právo na dva výročné jarmoky do roka a týždenné trhy. V roku 2007 jarmočnú tradíciu v Domaniži obnovili a odvtedy sa v nej každoročne pokračuje.

Námestie v Domaniži bude patriť hlavne domácim remeselníkom a výrobcom, ale zabezpečení sú aj externí stánkari. „V dávnej minulosti boli jarmoky v Domaniži známe, preto je dobrou správou, že sa to postupne obnovilo. Jarmok smerujeme tak, že na ňom môžu predávať svoje výrobky a špeciality obyvatelia obce, čiže ako to bývalo kedysi,“ povedal starosta Domaniže František Matušík. Obec pripravila zabíjačku, no o rôzne dobroty sa postarajú aj domáci výrobcovia, ktorí dostanú priestor na jarmoku grátis a budú ponúkať napr. boršč, guláš, držkovú a ďalšie podobné domáce jedlá.

„Budú tam aj naši remeselníci, ktorí budú ponúkať domáce varechy, štrikované čiapky, syry, papuče, med a pod. Prakticky z každého cechu niekoho budeme mať. Ľudia prídu ukázať, čo všetko sa dá v Domaniži vyrobiť. Pripravili sme k tomu aj sprievodný program, aby sa všetci aj takouto formou pri hudbe a zábave odreagovali. Tiež sa medzi sebou porozprávali, čo je v dnešnej dobe dôležité,“ uviedol Matušík.

Sprievodný program bude pripravený už od 13:00, ale všetko to naplno prepukne od 14:00 kultúrnym programom, v ktorom vystúpia miestne deti a harmonikári, ďalej skupiny Manínec (Podmanín), Liptov (Ružomberok), Profil (Topoľčany), Bystrická kasňa (Stará Bystrica). Od 18:00 do nočných hodín bude ľudová veselica s domácou skupinou Lagúna. „Veľkou novinkou budú vystúpenia našich harmonikárov. Podarilo sa nám dať dokopy približne 15 ľudí z Domaniže, ktorí vedia hrať na harmoniku. Ide o domácich muzikantov, ktorí nikdy spolu nehrali, ale teraz si niečo spolu nacvičili. Veľmi sa tešíme na ich vystúpenie,“ vyjadril sa starosta obce.

Tiež je vyhlásená súťaž o najchutnejší koláč, ktorá získava na popularite, pričom víťazi získavajú zaujímavé ceny. Pre deti sú pripravené atrakcie, ako napr. skákací hrad. Prídu aj majstri ľudového remesla s ukážkami remeselných výrobkov. Starosta Domaniže verí, že sa vytvorí na jarmok tá pravá atmosféra k čomu pomôže aj počasie. „Nemáme spočítané, koľko presne chodilo ľudí na náš jarmok, ale námestie bývalo maximálne plné. Preto sme tento rok pódium presunuli zo stredu na kraj námestia, aby sa ich tam zmestilo čo najviac a všetci mohli vidieť aj program,“ doplnil s tým, že v budúcnosti plánujú vybudovať nový areál, kde by mohli byť takéto podujatia.

Domanižský jarmok: Ako sa pripravuje a ako to na ňom vyzeralo pred rokom?
12
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Veľký sviatok v Domaniži: Senzácia nebola ďaleko, VIDEO a FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie