Filip Chudý Rôzne Video

Okres Považská Bystrica je medzi najkritickejšími: Ministerstvo prišlo s pomocou

Na základe údajov zo zariadení sociálnych služieb evidujú Považskobystrický okres medzi najkritickejšími. Ako sa to rieši?

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Počty pozitívne testovaných ľudí v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) počas testovania uplynulý víkend (6. – 8. 11.) v porovnaní s predošlým testovaním klesli vo všetkých krajoch okrem Košického. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v stredu po rokovaní vlády. V Trenčianskom kraji klesol počet z 304 na 164 pozitívne testovaných. V oboch kolách však odhalili najviac prípadov v ZSS v našom kraji.

Najkritickejšie okresy

Okres Považská Bystrica bol po prvom kole na mapke prezentovanej ministrom Krajniakom vyznačený ako jeden z mála na červeno, zaujímali sme sa preto o údaje. „Počas pilotného testovania (30. 10. 2020 – 1. 11. 2020) bolo v ZSS v okrese Považská Bystrica otestovaných 625 osôb s negatívnym výsledkom a 84 osôb s pozitívnym výsledkom,“ Dnes24 o tom informovala hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Veronika Pazičová.

„V rámci celoplošného testovania v ZSS vedieme evidenciu podľa vyšších územných celkov. Z pohľadu okresov však vieme na základe mimoriadnych udalostí spojených s úmrtím na COVID-19 v zariadeniach sociálnych služieb identifikovať ako najkritickejšie okresy Skalica, Považská Bystrica a Partizánske,“ povedala hovorkyňa.

Pomoc

Ako ďalej uviedla, v rámci materiálnej pomoci poskytlo MPSVR SR od júla 2020 zo zásob štátnych hmotných rezerv pre Trenčiansky samosprávny kraj desaťtisíce ochranných pracovných pomôcok, ktoré kraj následne rozdelil do jednotlivých zariadení sociálnych služieb. Napr. antigénové testy (18 000 ks), rýchlotesty (12 000 ks), ochranné overaly (2 110 ks), chirurgické rukavice (18 700 ks), respirátor FFP2 (7 700 ks) atď.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny má podľa Pazičovej pripravené aj psychologické intervenčné tímy, ktoré sú špeciálne vyškolené na poskytovanie psychologickej krízovej intervencie klientom a zamestnancom zariadení sociálnych služieb s cieľom prispieť k stabilizácii situácie v zariadeniach postihnutých výskytom pozitívnych prípadov COVID-19. Cez Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Považskej Bystrici mal byť s ponukou poskytnutia psychologickej krízovej intervencie v zariadení oslovený aj CSS Nádej Dolný Lieskov, kde, ako sme už informovali, sa vyskytli prípady koronavírusu.

Papradno a Horná Mariková

Zariadenia sociálnych služieb môžu okrem tejto pomoci žiadať aj o dotáciu na humanitárnu pomoc z MPSVR SR. Tú môžu použiť na napr. na odmenu pre zamestnancov za prácu v karanténe, dotáciu na zabezpečenie ubytovania pre zamestnancov či na hygienické pomôcky, dezinfekciu aj vitamíny.

„Z Považskobys­trického okresu majú schválenú dotáciu už Centrum sociálnych služieb Papradno (970 eur) a Zariadenie sociálnych služieb Horná Mariková (900 eur),“ oznámilo ministerstvo s tým, že spolu pre ZSS v Trenčianskom kraji bolo doteraz schválených 24 700 eur.

Podpora zamestnávania

Podľa slov Pazičovej je ďalšou významnou pomocou pre poskytovateľov sociálnych služieb podpora zamestnávania nezamestnaných v ZSS. „Chceme tak pomôcť poskytovateľom pri získavaní pracovnej sily, ktorej je v tejto oblasti nedostatok. V rámci nového projektu preto prispievame k vytváraniu pracovných miest u registrovaných poskytovateľov sociálnych služieb. Ak vytvoria na minimálne deväť mesiacov pracovné miesto pre evidovaného nezamestnaného, úrad práce im vyplatí jednorazový finančný príspevok na úhradu 95 % celkovej ceny práce zamestnanca za deväť mesiacov. Maximálna výška príspevku na mesiac je 1 366,59 eura, čo predstavuje 95 % celkovej ceny práce vypočítanej z celoslovenskej priemernej mzdy za 1. – 3. štvrťrok 2019,“ ozrejmila.

„V rámci okresu Považská Bystrica eviduje úrad práce žiadosti o poskytnutie takéhoto príspevku na 16 nových zamestnancov,“ dodala hovorkyňa MPSVR SR.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie