Ocenený spolu so Saganom: Považskobystričan Rastislav Baránek medzi najlepšími

Hoci bol rok 2020 ovplyvnený koronavírusom, cyklisti sezónu nezabalili a predvádzali kvalitné výkony. Ocenili tých najlepších.

Ilustračný obrázok k článku Ocenený spolu so Saganom: Považskobystričan Rastislav Baránek medzi najlepšími
Zdroj: Facebook.com/Rasťo Baránek

Peter Sagan sa stal jedenástykrát absolútnym víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho slovenského cyklistu. Okrem toho triumfoval aj v kategórii cestná cyklistika. Tridsaťjedenročný Sagan sa stal celkovým víťazom ankety desiatykrát za sebou a dokopy jedenásty. Na druhej priečke skončil Lukáš Kubiš, tretie miesto patrí Martinovi Haringovi (obaja Dukla Banská Bystrica).

Ocenený Považskobystričan

V disciplíne zjazd/four cross získal ocenenie 25-ročný Považskobystričan Rastislav Baránek (Kellys Factory Team).

Ten si vybojoval dve strieborné medaily na šampionátoch na Slovensku, v Maďarsku i Poľsku. Na MS obsadil 35. miesto. „Každý rok, každá jedna sezóna stojí veľa času, peňazí a tvrdej poctivej práce. Ale som veľmi rád, že môžem robiť to, čo robím. Aj napriek tejto ťažkej dobe mám stále chuť a motiváciu jazdiť lepšie a rýchlejšie. Ďakujem každému, kto mi pomáha a fandí, vážim si to! Nová sezóna je za dverami a ja budem pripravený,“ uviedol k oceneniu na sociálnej sieti Baránek.

Ďalší víťazi

Medzi horskými cyklistami získal i tento rok ocenenie Martin Haring (Dukla Banská Bystrica). Napriek preloženiu mnohých podujatí na neskoré leto dosiahol v sezóne 2020 životné výsledky. V MTB obhájil titul majstra SR XCO aj XCM, zvíťazil v každom kole Slovenského pohára, v ktorom štartoval. Na MS v horskej cyklistike vybojoval svoj doteraz najlepší výsledok – 25. miesto.

V kategórii cyklotrial triumfoval Samuel Hlavatý (CK Rudina). Ocenenie Zlatý pedál v dráhovej cyklistike si prebrala Nora Jenčušová (BePink). Na juniorských ME v dráhovej cyklistike si vybojovala titul majsterky Európy v scratchi a ďalšie dve miesta v Top 10. Od prebiehajúcej sezóny bude jazdiť vo farbách talianskeho tímu BePink.

Medzi bikrosármi zvíťazil v ankete Sebastián Sulka. Cenu najlepšieho cyklistu v novej olympijskej disciplíne freestyle BMX si odniesol majster Slovenska Jakub Pružinec. Cenu pre najlepšieho cyklokrosára dostal Ondrej Glajza.

Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista si prebral Jozef Metelka, ktorý získal na MS v dráhovej paracyklistike tri tituly a jednu striebornú medailu. Titul najlepšieho masters cyklistu si vyslúžil Alojz Ozogán, za talent roka 2020 vyhlásili Jenčušová za úspechy na poli dráhovej i cestnej cyklistiky.