Futbal

Nový umelý trávnik: Na koľko vyšli mesto ďalšie investície?

Začiatkom januára bolo slávnostne otvorené ihrisko s umelým trávnikom. No pri tom to nezostalo, keďže v rekonštrukcii sa pokračuje aj ďalej. Na čom sa ešte pracuje a koľko to stojí?

Ilustračný obrázok k článku Nový umelý trávnik: Na koľko vyšli mesto ďalšie investície?
Zdroj: Dnes24.sk

Pri otvorení nového umelého ihriska v Považskej Bystrici bol aj prezident SFZ Ján Kováčik. S pomocou futbalového zväzu sa podarilo na jeho výstavbu získať 100 000 eur z programu HatTrick, ktorý financuje UEFA. Investícia mesta bola vo výške približne 140 000 eur. V rámci rekonštrukcie ihriska sa odstránila škvara, ktorú nahradil umelý trávnik. Riešilo sa tiež odvodnenie a rozširovanie ihriska tak, aby spĺňalo požiadavky UEFA, vybudovanie striedačiek, osvetlenie a oplotenie. V rámci rekonštrukcie osvetlenia sa spojazdnili nefunkčné stĺpy a vymenili sa nefunkčné svetlá za funkčné, ktoré sa demontovali v športovej hale, kde boli nahradené novými LED svietidlami.

Nové osvetlenie

Takto to malo aj pôvodne zostať, ale dlho to nevydržalo, keďže mesto sa rozhodlo, že LED svietidlá použije aj na umelej tráve. „Je to jeden z najmodernejších typov umelej trávy. Osvetlenie tu bolo však zastarané, pochádzalo z osemdesiatych rokov minulého storočia. Napriek tomu, že sme ho mierne upravili nevyhovovalo normám ani podmienkam, ktoré od nás futbalisti požadovali. Preto sme sa rozhodli kompletne ho vymeniť. Nové LED žiarivky prinesú výrazné úspory na elektrickej energii, ale aj väčší komfort pre samotných hráčov,“ povedal primátor mesta Karol Janas.

Investícia a parametre

Investícia je vo výške 14 500 eur, návratnosť by mala byť približne jeden a pol roka. Súčasne osvetlenie malo spotrebu 55 kW na hodinu a nové bude mať 10 kW na hodinu. Štyri bodové svetlá na každom stĺpe nahradí LED svietidlo s ôsmimi bodmi. Svetlá budú taktiež nižšie položené, po prepočte odborníkmi budú umiestnené vo výške 16 m, staré svetlá boli vo výške približne 22m (krajné) a 30m (stredové). Vďaka takémuto umiestneniu svetiel sa dosiahne lepší rozptyl svetla a teda aj väčší komfort pre hráčov. Tiež sa nainštalovala nová svetelná tabuľa.

Ďalšie plány

Ihrisko s umelým trávnikom čakajú ešte ďalšie úpravy, konkrétne priestor pri striedačkách. „Ostali nám veľké plochy, ktoré sa nachádzajú za striedačkami smerom k plotu a futbalovému štadiónu. Tie sme spevnili a v jarných mesiacoch tu chceme natiahnuť umelý trávnik, aby si tu v rámci tréningov našli miesto naši najmenší,“ uviedol primátor Janas

Môže vás zaujímať:

Považskobystri­čania na prvoligových trávnikoch: Ako sa im darilo cez víkend?

Foto: ilustračné

Umelý trávnik Považská Bystrica
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie