Ilustračný obrázok k článku Nové rebríčky slovenských škôl sú vonku: V TOP 10 aj považskobystrické ZŠ
Zdroj: TASR

Nové rebríčky slovenských škôl sú vonku: V TOP 10 aj považskobystrické ZŠ

Na svete sú aktualizované rebríčky slovenských základných škôl. V hodnotení sa nestratili ani školy z nášho mesta a okresu. Ako dopadli?

Filip Chudý Rôzne
Filip Chudý Rôzne

Nové rebríčky slovenských škôl sú vonku: V TOP 10 aj považskobystrické ZŠ

Na svete sú aktualizované rebríčky slovenských základných škôl. V hodnotení sa nestratili ani školy z nášho mesta a okresu. Ako dopadli?

Ilustračný obrázok k článku Nové rebríčky slovenských škôl sú vonku: V TOP 10 aj považskobystrické ZŠ
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil aktualizované rebríčky slovenských škôl, ktoré doplnili o najnovšie údaje. Vďaka tomu skompletizovali množinu ukazovateľov potrebných pre uzavretie hodnotenia škôl za šk. rok 2017/18. „Hodnotenie sme priradili všetkým školám, ktoré majú dostatočnú vzorku žiakov. Vypovedá o výsledkoch, ktoré dosahujú žiaci na jednotlivých školách, a na jeho základe vznikajú aj rebríčky,“ píše sa na webe INEKO.

Po aktualizácii rebríčkov obhájila medzi základnými školami (ZŠ) na celoslovenskej úrovni vedúcu pozíciu Základná škola na Krosnianskej 4 v Košiciach. Nasleduje Základná škola SSV, Skuteckého 8, Banská Bystrica a najlepšiu trojicu dopĺňa ZŠ Kollárova 2, Svätý Jur.

Do TOP 10 sa opätovne dostala ZŠ Slovenských partizánov Považská Bystrica. Tej v najnovšom vydaní celoslovenského rebríčka patrí 7. miesto s hodnotením 9,10. Dobre si oproti minulému vydaniu rebríčka viedla aj ZŠ SNP Považská Bystrica. Tá je v TOP 10 medzi skokanmi, keďže si svoje hodnotenie zlepšila až o 0,83 bodu, čo je tretí najlepší nárast medzi slovenskými ZŠ.

Ak by sme sa pozreli len na ZŠ v Trenčianskom kraji, potom tam patria Považskej Bystrici prvé dve miesta. Najlepšie hodnotenou školou v našom kraji je ZŠ Slovenských partizánov pred ZŠ Slovanská. Tá má rating 8,59, pričom na celoslovenskú top 10 je chýbalo len 0,13 bodu. Vysoko v rámci kraja (v top 30) je tiež hodnotená ZŠ Školská Považská Bystrica a ZŠ Štefana Závodníka v Pružine.

Poradie našich ZŠ v rámci Trenčianskeho kraja

Najprv je uvedené poradie školy z Považskobys­trického okresu medzi všetkými ZŠ v našom kraji, nasleduje názov školy a jej hodnotenie. V poradí uvádzame len tie školy, ktoré dostali od INEKO celkové hodnotenie.

  • 1. ZŠ Slovenských partizánov Považská Bystrica – 9,10
  • 2. ZŠ Slovanská Považská Bystrica – 8,59
  • 13. ZŠ Školská Považská Bystrica – 7,67
  • 24. ZŠ Štefana Závodníka Pružina – 7,09
  • 33. ZŠ sv. Augustína Považská Bystrica – 6,8
  • 36. ZŠ Stred Považská Bystrica – 6,7
  • 39. ZŠ SNP Považská Bystrica – 6,5
  • 55. ZŠ Nemocničná Považská Bystrica – 6,1
  • 60. SZŠ DSA Rozkvet Považská Bystrica – 5,8
  • 80. ZŠ Brvnište – 5,2

INEKO upozorňuje, že tieto rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali učiteľov pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce. Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín