Filip Chudý Samospráva

Nové čísla o finančnom zdraví: Ako gazduje považskobystrická radnica?

INEKO si posvietilo na hospodárenie slovenských miest. Čísla ukázali ako je na tom naše mesto, aj koľko činí dlh na hlavu každého Považskobystričana.

Ilustračný obrázok k článku Nové čísla o finančnom zdraví: Ako gazduje považskobystrická radnica?
Zdroj: Dnes24.sk

Mimovládna organizácia INEKO hodnotila finančné zdravie 50 najväčších slovenských miest v roku 2015. Jednou zo zložiek hodnotenia boli aj dlhy samospráv. Celkový dlh miest určuje tzv. „zákonné kritérium“ (nezapočítavajú sa záväzky z úverov poskytnutých z bývalých štátnych fondov a Štátneho fondu rozvoja bývania, a tiež záväzky z návratných zdrojov financovania prijatých na zabezpečenie predfinancovania eurofondov).

Ako uvádza INEKO, ku koncu roka 2015 dosiahla spomedzi 50 najväčších miest najvyšší dlh Žilina (54,7 %). Druhý najvyšší dlh má Lučenec (49,6 %), tretím v poradí je Trenčín (44,0%). Naopak, najlepšie z pohľadu tohto ukazovateľa obstáli mestá Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany, Dubnica nad Váhom, Sereď a Ružomberok, ktoré nemali ku koncu roka 2015 žiadny dlh. Minimálny dlh mali aj v Kežmarku (0,7 %) a Leviciach (2,1 %).

Samospráva mesta Považská Bystrica je podľa tabuľky finančnej stability INEKO v poradí 47. mestom s najlepším finančným zdravím z 50 hodnotených miest. Celkový dlh nášho mesta je 36,04 %, pričom k roku 2014 to bolo o niečo menej (30,65%). Dlh na jedného obyvateľa je podľa analýzy 197 eur. Finančné zdravie (FZ) nášho mesta inštitút ohodnotil číslom 3,58.

Pre porovnanie, neďaleký Púchov má dlh 42,52%, dlh na obyvateľa je 291 eur a FZ 4,59. Krajský Trenčín má podľa analýzy dlh 43,97%, na obyvateľa je to 251 eur a FZ je ohodnotené na 4,17.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

FOTO: Auto urobilo dieru do zimného štadióna v Považskej Bystrici

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie