Nové čísla o finančnom zdraví: Ako gazduje považskobystrická radnica?

INEKO si posvietilo na hospodárenie slovenských miest. Čísla ukázali ako je na tom naše mesto, aj koľko činí dlh na hlavu každého Považskobystričana.

Filip Chudý
Ilustračný obrázok k článku Nové čísla o finančnom zdraví: Ako gazduje považskobystrická radnica?
Zdroj: Dnes24.sk

Mimovládna organizácia INEKO hodnotila finančné zdravie 50 najväčších slovenských miest v roku 2015. Jednou zo zložiek hodnotenia boli aj dlhy samospráv. Celkový dlh miest určuje tzv. „zákonné kritérium“ (nezapočítavajú sa záväzky z úverov poskytnutých z bývalých štátnych fondov a Štátneho fondu rozvoja bývania, a tiež záväzky z návratných zdrojov financovania prijatých na zabezpečenie predfinancovania eurofondov).

Ako uvádza INEKO, ku koncu roka 2015 dosiahla spomedzi 50 najväčších miest najvyšší dlh Žilina (54,7 %). Druhý najvyšší dlh má Lučenec (49,6 %), tretím v poradí je Trenčín (44,0%). Naopak, najlepšie z pohľadu tohto ukazovateľa obstáli mestá Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany, Dubnica nad Váhom, Sereď a Ružomberok, ktoré nemali ku koncu roka 2015 žiadny dlh. Minimálny dlh mali aj v Kežmarku (0,7 %) a Leviciach (2,1 %).

Samospráva mesta Považská Bystrica je podľa tabuľky finančnej stability INEKO v poradí 47. mestom s najlepším finančným zdravím z 50 hodnotených miest. Celkový dlh nášho mesta je 36,04 %, pričom k roku 2014 to bolo o niečo menej (30,65%). Dlh na jedného obyvateľa je podľa analýzy 197 eur. Finančné zdravie (FZ) nášho mesta inštitút ohodnotil číslom 3,58.

Pre porovnanie, neďaleký Púchov má dlh 42,52%, dlh na obyvateľa je 291 eur a FZ 4,59. Krajský Trenčín má podľa analýzy dlh 43,97%, na obyvateľa je to 251 eur a FZ je ohodnotené na 4,17.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

FOTO: Auto urobilo dieru do zimného štadióna v Považskej Bystrici

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk