Filip Chudý Rôzne Video

Nová považskobystrická lávka je už na mieste: VIDEO a FOTO z jej osádzania

Najväčšie sídlisko Považskej Bystrice bude mať onedlho otvorenú svoju pešiu tepnu do centra mesta. Pozrite, ako sa osádzala hlavná časť novej lávky.

Ilustračný obrázok k článku Nová považskobystrická lávka je už na mieste: VIDEO a FOTO z jej osádzania
33
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

V piatok 26. októbra osádzali hlavnú časť novej lávky na Rozkvete, pričom práce si vyžadovali uzávierku tamojšej cesty. Týmto sa odštartovala záverečná fáza ročného príbehu. V novembri 2017 totiž mesto čakalo na vyjadrenie statikov, v akom je lávka stave a či ju bude treba uzavrieť. Statici posúdili jej stav ako havarijný a mesto ju v januári uzavrelo. Následne začali plány na jej výmenu. Podľa prvých sľubov mala byť vymenená už začiatkom leta, lenže s jej búraním sa začalo v septembri. Vtedy sa hovorilo, že bude otvorená v polovici októbra, ale bude to nakoniec asi až v novembri.

Ako nám prezradil Miloš Ščotka, zástupca realizátora stavby spoločnosti Viko, oni chceli priviesť a osadiť zvyšné komponenty lávky v pondelok a utorok, ale mimoriadny štátny sviatok tieto plány zmenil, preto to po dohovore urobia až v stredu. „Práce idú podľa našich očakávaní. Vzhľadom na počasie je všetko v poriadku, keďže sme do týchto chvíľ urobili všetko, čo sme mali urobiť,“ uviedol.

„Ak sa nič nestane, v stredu sa dovezú ďalšie časti lávky a osadia sa na ňu obe prístupové krídla. Začnú sa tiež dávať výplne a urobí sa protišmykový nástrek. S prácami budeme finišovať tak, aby koncom budúceho týždňa bola lávka definitívne hotová a ľudia ju mohli používať,“ povedal Ščotka. Najpravdepodob­nejšie by to mohlo byť v prvý novembrový piatok, ale môže sa to zmeniť.

Ako prezradila hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková, najťažší diel lávky pre predprípravu mal hmotnosť cca 5,3 t. Najťažší osádzaný celok – hlavná lávka ponad komunikáciu a svah má hmotnosť cca 18,2 t, ale bez podlahových plechov. Práve táto časť bola v piatok osadená.

Zdroj: Dnes24.sk

Odvodnenie lávky bude riešené priečnymi a pozdĺžnymi sklonmi chodníka do pozdĺžnych žľabov, ktoré budú pri oporách a pilieroch zvedené na terén. Dĺžka lávky bude takmer 71 m, šírka chodníka 2 m, celková šírka lávky 2,32 m a výška mosta nad terénom až 6,4 m. Informovala považskobystrická hovorkyňa.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Nová lávka je už na Rozkvete: Pozrite, ako sa osádzala jej hlavná časť
33
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie