Filip Chudý Rôzne

Nová cyklotrasa cez Považskú a okolie: Kadiaľ bude viesť?

Považská Bystrica sa spojí s okolitými mestami a obcami cyklotrasou. Kadiaľ by mala cez náš okres smerovať?

Ilustračný obrázok k článku Nová cyklotrasa cez Považskú a okolie: Kadiaľ bude viesť?
Zdroj: TASR

V našom kraji sa pracuje na vybudovaní Vážskej cyklotrasy v dĺžke cca 100 km. Táto samostatná cyklistická komunikácia má viesť naprieč Trenčianskym krajom a tiež sa má prepojiť s Trnavským a Žilinským krajom. Vážska cyklotrasa má priniesť možnosť plnohodnotnej alternatívy k motorovej doprave, k tomu aj pohodlnejšie, bezpečnejšie a kvalitnejšie bicyklovanie.

„Celá Vážska cyklotrasa bude vedená po spevnenej 3 m širokej asfaltovej komunikácii, ktorá bude v čo najväčšej miere segregovaná od motorovej dopravy. Jednotlivé úseky cyklotrasy budú prechádzať intravilánom, ako aj extravilánom obcí, pričom budú kopírovať už vyjazdené komunikácie. V prevažnej miere trasa povedie pozdĺž rieky Váh,“ povedala hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Veronika Rezáková.

Projekt sa skladá z ôsmich samostatných úsekov, z toho sú dva na území okresu Považská Bystrica. Prvým je úsek Nosická priehrada – Považská Bystrica, žel. stanica, ktorý má mať podľa stránky cyklodopravy a cykloturistiky TSK dĺžku 10,1 km a viesť v katastrálnom území Nosíc, Milochova, Orlového a Považskej Bystrice. „Na tomto úseku aktuálne prebieha územné konanie. Výstavba cyklotrasy je v tomto úseku naviazaná na rekonštrukciu železnice, tzn., že ďalší stupeň projektových prác závisí od ukončenia rekonštrukcie železnice v tomto úseku,“ prezradila Rezáková.

Druhý úsek Považská Bystrica – Hranica ŽSK má mať dĺžku 10,4 km a podľa stránky cyklotrasytsk.sk bude viesť v priestore miestnej komunikácie v Považskej Bystrici a prechádzať pod diaľnicou D1, ďalej povedie na Orlové, kde prejde do pridruženého dopravného priestoru existujúceho chodníka. Cyklotrasa bude viesť na moste ponad Váh ďalej lávkou, ktorá zabezpečí napojenie mosta s existujúcou komunikáciou a novou komunikáciou. Ďalej bude cyklotrasa kopírovať vyjazdené komunikácie smerom k hranici kraja. „Na tomto úseku prebieha územné konanie a súčasne aj majetkovoprávne vysporiadanie. Ak sa neobjavia nejaké významnejšie komplikácie, na budúci rok by sa po dokončení dokumentácie pre stavebné povolenie mohla podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie,“ konštatovala hovorkyňa TSK.

Tá tiež uviedla, že náklady na výstavbu týchto úsekov v tomto štádiu zatiaľ nevedia odhadnúť, známe budú až po spracovaní realizačného projektu. Navyše ešte nie je známe ani presné vedenie cyklotrasy. „Pre prípadné špekulácie s pozemkami sa zatiaľ nezverejňuje detailné vedenie jednotlivých úsekov cyklotrasy a ich popis je preto pre verejnosť veľmi orientačný. Hneď, ako sa dokončí majetkovoprávne vysporiadanie, resp. bude k dispozícii právoplatné územné rozhodnutie, bude možné zverejniť aj definitívne vedenie cyklotrasy,“ doplnila Rezáková.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

KVÍZ: Uhádnete, ako sa kedysi volali dediny v okolí Považskej Bystrice?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie