Filip Chudý Rôzne Video

Nežná revolúcia v Považskej: Boli tu aj Kroner, Dočolomanský a Kňažko, FOTO a VIDEO

November 1989 a následné udalosti sa týkali aj Považskej Bystrice. Pozrite si, ako sa vtedy v našom meste demonštrovalo.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Nežná revolúcia je spájaná so 17. novembrom 1989, ale nešlo len o jeden deň. Ako je uvedené v chronologickom postupe na výstave 30 rokov slobody – 17. november ´89 v považskobys­trickom kine Mier, ktorý vypracovalo pracovisko Archívu v Považskej Bystrici, začalo sa to Sviečkovou manifestáciou v Bratislave (25. marec 1988), pokračovalo vypracovaním Charty 77 (29. jún 1989) a študentskou protestnou demonštráciou v Bratislave (16. novembra 1989). Od udalostí zo 17. novembra 1989 to nabralo rýchlejší spád.

Prvé hlavné demonštrácie boli v Bratislave a Prahe, následne sa to šírilo po celom Slovensku ako lavína. Od 20. do 27. novembra 1989 boli demonštrácie po celej krajine, uvádza sa v popise Nežnej revolúcie. „V Považskej Bystrici sa 27. novembra 1989 uskutočnila manifestácia v priestore medzi budovami ONV, OV KSS a Považanu. Z tribúny prehovorili považskobystrický rodák a herec Ján Kroner, herec Michal Dočolomanský a ďalší,“ uvádza sa v postupe udalostí.

Bolo to počas generálneho štrajku, ktorý sa v celej krajine konal práve 27. novembra 1989 a v priestoroch súčasnej centrálnej mestskej zóny sa zhromaždenia zúčastnili davy ľudí. Išlo hlavne o zamestnancov vtedajších Považských strojární a úradov. Tribúna pre rečníkov bola na dnes už zbúranom balkóniku bývalého Považanu.

Vedúca pracoviska Archív Považská Bystrica Helena Hollá uviedla, že prvé stretnutia v Považskej Bystrici boli pri Katolíckom dome, o čom svedčia aj tri fotografie, ktoré vystavili. „Potom boli ďalšie na priestranstve terajšej centrálnej mestskej zóny, čo je tiež viditeľné na vystavených fotografiách,“ povedala Hollá.

Tá bola podľa vlastných slov účastníčkou zhromaždení v Považskej Bystrici. „Našla som sa zozadu aj na jednej foto pri ,kaťákuʻ. Môžem povedať, že bola vtedy veľká zima a ani ten kožuch mi nestačil. Našla som na fotkách aj mojich kolegov archivárov a ďalší kolega sa našiel tiež v tom dave ľudí,“ doplnila vedúca považskobystrického archívu.

Podľa vystavených fotiek na výstave 30 rokov slobody – 17. november ´89, ktorú si môžete v kine Mier pozrieť do 30. novembra v čase otváracích hodín PX Centra a cez víkendy počas podujatí či filmových predstavení, bol na diskusných fórach s občanmi Považskej Bystrice aj Milan Kňažko.

Pozrite si zábery z Nežnej revolúcie v Považskej Bystrici, ktorých zdrojom je MV SR, ŠATN, pracovisko Archív Považská Bystrica, fond: VPN.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Nežná revolúcia v Považskej Bystrici: Takto to u nás vyzeralo v roku 1989
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie