Filip Chudý Rôzne Video

Nemocnica v Považskej zaviedla filter pacientov: Pozrite, ako to funguje, VIDEO

Aby sa považskobystrická nemocnica nedostala zbytočne do karantény, zaviedli špeciálne opatrenie. Takto to vyzerá v praxi.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Župné nemocnice v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) spustili opatrenie v podobe zdravotníckych filtrov. Iba cez ne sa dá do nemocníc dostať, ostatné vchody totiž pre verejnosť uzavreli. Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku sa tak rozhodli kvôli tomu, čo sa stalo v bojnickej nemocnici. Tam museli kvôli jednej nedisciplinovanej pacientke zostať v karanténe desiatky zdravotníckych pracovníkov, keďže tá zatajila, že sa stretla s dcérou, ktorá pracovala v zahraničí.

Pacienta aj vrátili

Toto opatrenie by tak podľa Bašku malo pomôcť ochrániť personál nemocníc, ktorý bude v nasledujúcich týždňoch mimoriadne potrebný. „Pristupujú k tomu aj ďalšie nemocnice, čiže nielen naše v Považskej Bystrici, Bojniciach a Myjave. Už je to aj v Trenčíne. Je to síce prekážka pre ľudí, ale tí musia pochopiť, prečo sme to urobili,“ konštatoval.

V Považskej Bystrici to bolo spustené v stredu 18. marca o 12.00 h na dvoch miestach – poliklinická časť a urgent (centrálny príjem). „Za prvých 24 hodín bol jeden pacient vrátený z dôvodu karantény rodinného príslušníka. A jeden pacient bol v izolácii,“ uviedol trenčiansky župan.

Ako to funguje?

„Filter funguje tak, že každý pacient ním musí prejsť. Pracovníčky ho zastavia, dajú mu vypísať čestné prehlásenie. Teda či bol v kontakte s niekým pozitívnym na koronavírus, či má pozitívnu cestovateľskú anamnézu alebo bol s niekým takým v kontakte. Pokiaľ sú odpoveďami nie a zároveň má rúško, bude mu odmeraná teplota. Ak bude normálna, bude voľne vpustený do nemocnice,“ vysvetlil postup riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica Igor Steiner.

Momentálne podľa jeho slov ešte nemajú problém s personálom, ktorý bude vykonávať činnosť vo filtroch, ale môže nastať. „Požiadali sme o pomoc dievčatá, ktoré sú u uzavretých prevádzok. A musím povedať, že sa k tomu postavili veľmi ochotne a zodpovedne. Ale rokujeme s ďalšími organizáciami, aby nám pomohli, keďže táto situácia môže trvať naozaj dlhšie,“ doplnil riaditeľ s tým, že záujemcovia sa môžu ozvať priamo na sekretariát nemocnice.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdravotnícky filter v Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica na FOTO
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie