Najstarší Považskobystričania chcú byť in: Vrhli sa do sveta počítačov, FOTO

Základná znalosť práce s počítačom sa stala nevyhnutnosťou, čo si uvedomili aj považskobystrickí seniori. Čo ich zaujíma?

Filip Chudý

Naše mesto sa po minuloročnom úspechu počítačových kurzov pre seniorov rozhodlo túto aktivitu zopakovať. Počítačové kurzy sa konajú na pôde mestského úradu počas celého marca, prebiehajú vždy v utorok a stredu v časoch 8:00–10:00, 10:30–12:30 a 13:00–15:00 v zasadacej miestnosti č. 300. „Kurzov sa celkovo zúčastňuje 60 obyvateľov v dôchodkovom veku z nášho mesta. Rozdelení sú do skupín po desať a seniorov učia pracovať informatici z mestského úradu. O kurzy je obrovský záujem a kapacitne sa rýchlo naplnili. Nie je žiadnou výnimkou, že sa kurzov zúčastňujú aj občania, ktorí majú aj nad 70 rokov,“ povedala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková s tým, že seniori sú rozdelení do dvoch skupín – na začiatočníkov a pokročilých.

Informatik mestského úradu Miroslav Mišík prezradil, že začiatočníci sa v prvom rade naučia ovládať počítač, potom na ňom písať a kurz ukončia tým, že ich prihlásia do internetu, prípadne im pomôžu vytvoriť si vlastnú mailovú schránku a poslať e-mail. Pokročilí návštevníci kurzu sa oboznámia s operačným systémom a sústredia sa najmä na prácu s internetom. „Konkrétne na prácu s vyhľadávaním, s rôznymi e-shopmi, internetbankingom a samozrejme nebude chýbať ani bezpečnosť na internete,“ vysvetlil.

„Verím, že ich to zaujíma. Ak sa aj doteraz tomu nijak intenzívne nevenovali, keď dospeli do dôchodkového veku, zrazu majú dostatok času a aj oni chcú byť trošku in. Veľmi sa nezaujímajú o sociálne siete, ale zaujímajú sa o telefonovanie napríklad cez skype a podobné aplikácie, to ich baví,“ konštatoval Mišík.

Pretlak informácií a množstvo komunikačných kanálov spôsobil, že aj seniori sa chcú vedieť zorientovať vo svete elektronických médií. Základná znalosť práce s počítačom je preto aj pre nich nevyhnutnosťou. „Skúsenosti s počítačom veľmi nemám, doposiaľ som sa tomu bránila, ale až teraz zisťujem, že informácie sú veľmi široké, takže je potrebné, aby som aj ja so sebou niečo robila a zaradila sa. Zaujíma ma to aj kvôli komunikácii s vnúčatami,“ vyjadrila sa účastníčka kurzu pani Jozefína.

Starší ľudia si uvedomujú, že práca s počítačom sa im zíde v každodennom živote, či už pri rozširovaní svojho obzoru, pri vyhľadávaní informácií, voľnočasových aktivitách alebo na komunikáciu s rodinnými príslušníkmi a priateľmi. „Chcela by som zlepšiť svoje znalosti, čo sa týka počítačov, lebo človek nikdy nevie, čo sa vyskytne. Mám doma starší počítač po manželovi a spájam sa s deťmi, lebo mám dcéru v zahraničí, takže si s ňou píšem,“ vyjadrila sa pani Elena.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame