Filip Chudý Iné športy

Najnáročnejšie preteky v Považskej Bystrici: Ukážu aj krásy nášho okolia, FOTO

Vôbec prvýkrát aj pre širokú verejnosť sa rozhodli organizátori usporiadať tunajšie najnáročnejšie bežecké preteky Menďov memoriál. Kadiaľ vedie trať?

Ilustračný obrázok k článku Najnáročnejšie preteky v Považskej Bystrici: Ukážu aj krásy nášho okolia, FOTO
33
Galéria
Zdroj: TASR

V okolí Považskej Bystrice sa v sobotu uskutoční už 30. ročník Menďovho memoriálu, čo je vytrvalostno-orientačný pretek založený na počesť horolezca Vladimíra Špindora. Tohto univerzálneho lezca strhla pri výstupe v Tatrách lavína a nehodu neprežil. Menďov memoriál je podľa slov organizátorov, ktorými sú Horolezecký klub (HK) Manín a VEREDAsport, tradičné podujatie a zároveň príležitosť zaspomínať si na horolezcov a milovníkov hôr, ktorí sa z hôr už nevrátili živí a tiež je skúškou vytrvalosti, odolnosti a sebazaprenia, hlavne je však o pozitívnom myslení.

Memoriál ponúka možnosť spoznať aj prekrásne okolie Manínskej tiesňavy, ktoré nie je bežne dostupné turistickými chodníkmi. Hlavným miestom konania podujatia je Považská Teplá, konkrétne reštaurácia pri chatovej osade. Trať má dĺžku 23 km a prevýšenie je 1650 m. Trasa vedie najmä po neoznačených lesných chodníkoch a lesom, pričom je označená nasprejovanými značkami M. Štart preteku je pri reštaurácií Tiesňava. Od reštaurácie vedie trasa cez hlavnú cestu smerom do Manínskej tiesňavy, smeruje na sever popri masíve Malého Manína, ku vyhliadke s dvojkrížom nad obcou Plevník Drieňové, na Havraniu skalu. Pretekárov zavedie okrem iného aj na vrchol Veľkého Manína, odkiaľ vedie trasa nadol na Manínec a odtiaľ do Považskej Teplej, kde je cieľ.

„Doteraz to bývala čisto klubová akcia, nebolo to takto oficiálne, ale teraz sme sa to rozhodli zmeniť a pripravili také väčšie podujatie aj pre verejnosť. Pripravený je aj kultúrny program. Ide myslím o najnáročnejšie bežecké podujatie v Považskej Bystrici a jej okolí,“ povedala organizátorka a členka HK Manín Jana Kalasová.

Ako ďalej uviedla, oficiálne je deň pred pretekmi prihlásených 14 ľudí, ale pýtali sa už na možnosť štartu aj ďalší, preto odhaduje, že pobeží 30 ľudí, čo by mohlo byť také symbolické, keďže je to 30. ročník. Prídu aj bežci z okolia Bratislavy, pričom Kalasová predpovedá, že keďže je náročný šmykľavý terén, najlepší by mohli byť v cieli za približne tri a pol hodiny.

Štartovné na mieste je 15 eur, pre členov HK Manín 7 eur a zahŕňa: štartovné číslo, občerstvenie na trati, v cieli poukážku na guláš a nápoj, sprchu a darček. Budú dve kategórie (ženy, muži), pričom v každej vyhlásia troch najlepších. Na štart treba prísť s nabitým mobilom. Pre členov a priaznivcov klubu HK Manín bude otvorená aj trať okolo Veľkého Manína.

Program 30. ročníka Menďovho memoriálu

  • 8:30 – 9:30 – prezentácia účastníkov:
  • 10:00 – štart preteku
  • 15:30 – živá hudba, hrá kapela Carpatia
  • 16:00 – ukončenie preteku
  • 16:30 – vyhlásenie výsledkov
  • 17:30 – návšteva symbolického cintorína
  • 19:00 – tombola
Najťažšie preteky v Považskej a okolí: Trasa 30. ročníka Menďovho memoriálu
33
Galéria
Zdroj: Google Maps

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Filmové lahôdky na festivale v Považskej: PROGRAM celého podujatia, FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie