Rôzne Video

Na otvorenie vynovenej Považskej knižnice si počkáme: Aký je odhad? VIDEO

Historická budova Považskej knižnice patrí medzi najstaršie v našom meste. Prečo jej rekonštrukcia mešká a kedy privíta prvých čitateľov?

Zdroj: Dnes24.sk

Ako sme informovali, rekonštrukcia hlavnej historickej budovy Považskej knižnice (PK) v Považskej Bystrici mešká. Hoci sa ešte na jeseň 2019 hovorilo o tom, že by mala slúžiť čitateľom opäť v lete tohto roka, nebude tomu tak. Budova knižnice je pre verejnosť zatvorená od 29. apríla 2019 a od 10. júna 2019 je PK preťahovaná v náhradných priestoroch na Štúrovej ulici.

Otvorenie

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška, pod ktorý PK patrí, uviedol, že museli zapracovať veľa pripomienok od pamiatkárov. „Prvá etapa skončila a hlavná stavba bola odovzdaná 5. augusta. Druhá etapa bude odovzdaná okolo 22.-24. augusta. Zároveň sa už vybavujú papiere nutné na kolaudáciu, ktorá by mala prebehnúť v septembri,“ ozrejmil.

„Odhad je taký, že pre verejnosť by vynovená knižnica mohla začať fungovať niekedy začiatkom novembra,“ povedal Baška.

V podkroví pribudli nové priestory a v suteréne budovy boli problémy s vlhkosťou. „Preto sa okolo základných múrov spravila vzduchová dilatácia. Pripravená je ešte ďalšia etapa rekonštrukcie, v ktorej pôjde o odvlhčenie budovy. Odkopú sa preto múry okolo celej budovy, nebude to však mať vplyv na prevádzku,“ doplnil predseda TSK s tým, že to už budú finančne riešiť v budúcoročnom rozpočte.

Sťahovanie

Mimoriadne dôležité bude aj sťahovanie, keďže PK má obrovské množstvo kníh, ktoré sú teraz rozmiestnené po župných školách v Považskej Bystrici.

Pracovníci PK sa podľa slov riaditeľky Ivany Knappovej už veľmi tešia do nových priestorov. „V podkroví máme šesť nových kancelárií, ktoré využijeme na administratívne priestory. Pribudne tiež centrálny výpožičný pult,“ doplnila.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si aj zábery z vynovenej knižnice.

OBRAZOM: Vynovená Považská knižnica z exteriéru aj interiéru
17
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie