Filip Chudý Rôzne

Múzeum v Považskej s novou výstavou: Cenné informácie zvlášť v lete, FOTO

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici sprístupnilo novú výstavu, ktorá ukáže nástrahy prírody. Čo všetko ponúka?

Ilustračný obrázok k článku Múzeum v Považskej s novou výstavou: Cenné informácie zvlášť v lete, FOTO
7
Galéria

Začiatkom júla sprístupnilo Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, výstavu Jedy v prírode, ktorú pripravilo v spolupráci s Považským múzeom v Žiline. „Otvorenie výstavy začiatkom prázdnin má svoje opodstatnenie. V letnom období stúpa riziko kontaktu s prírodnými jedmi, čím dochádza k častejším výskytom otráv, hlavne u detí. Väčšina otráv vychádza z nedostatočnej znalosti jedovatých druhov, preto je dôležitá prevencia a schopnosť rozlíšiť jedovaté druhy od nejedovatých,“ povedala Paulína Prengelová, botanička múzea.

Výstava má informatívny charakter – hlavnú časť tvoria plagáty (bannery), na ktorých sa nachádzajú užitočné informácie o najnebezpeč­nejších druhoch jedovatých rastlín, živočíchov a húb, s ktorými sa môžeme stretnúť na potulkách voľnou prírodou alebo na dovolenke pri mori. Návštevníci sa tak zoznámia s konkrétnymi jedmi a ich účinkami na ľudský organizmus a oboznámia sa so zásadami prvej pomoci, v prípade otravy rastlinnými toxínmi. Múzejná prezentácia je koncepčne rozdelená na tri časti – úsek jedovatých rastlín, jedovatých živočíchov a jedovatých húb.

„Obohatením výstavy je bohatý sprievodný program pre deti v podobe hier, tajničiek a maľovaniek. Cieľom výstavy nie je odradiť návštevníkov od trávenia voľného času v prírode, ale rozšíriť ich poznatky o prírodných jedoch z ríše rastlín, živočíchov a húb a upozorniť na možné riziká otravy,“ doplnila Prengelová.

Výstava Jedy v prírode bude sprístupnená v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici pre verejnosť denne, okrem víkendov, od 7:00 do 15:00 (posledný vstup o 14:30) a potrvá do 30. novembra 2017.

Nová výstava v Považskej: Vlastivedné múzeum o nástrahách prírody
7
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Považská knižnica zmenila otváracie hodiny: Kam a kedy môžete ísť?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie