Filip Chudý Rôzne

Môže to byť ešte horšie? Chrípka kosí Považskú Bystricu a okolie

Chrípkové obdobie sa nevyhlo ani okresu Považská Bystrica. Koľko je chorých a ktoré školy museli zavrieť svoje brány?

Ilustračný obrázok k článku Môže to byť ešte horšie? Chrípka kosí Považskú Bystricu a okolie
1
Galéria

Ako sme vás už informovali, počas prvého februárového týždňa 2020 nastal v okrese Považská Bystrica oproti koncu januára až 289,7 % vzostup na chrípke podobné ochorenia (CHPO). Chrípka však Považskú Bystricu a okolie trápila v aktuálnom siedmom kalendárnom týždni ešte viac.

Nárast aj pokles

„Celková chorobnosť na CHPO bola 906,9/100 000 osôb v starostlivosti hlásiacich lekárov, čo je 3,8 % vzostup oproti predchádzajúcemu týždňu,“ informovala Zuzana Hároníková z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Považskej Bystrici.

Malým pozitívom je to, že považskobystrickí hygienici zaznamenali aspoň mierny pokles (8 %) celkovej chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO). Najnovší údaj je 2 340,6/100 0­00 osôb v starostlivosti hlásiacich lekárov. ARO je podľa stránky epidemiologického informačného systému akékoľvek akútne infekčné ochorenie dýchacích ciest s teplotou alebo bez teploty ako je: nádcha, rinofaryngitída, tonzilitída, sinusitída, otitis média, laryngitída, tracheitída, bronchitída, bronchiolitída, pneumónia a bronchopneumónia.

Náchylné deti a mládež

V okrese Považská Bystrica počas tohto týždňa zaznamenali najvyššiu chorobnosť na ARO vo vekovej skupine 0 – 5 ročných (chorobnosť 7093,1/100 000 osôb v starostlivosti hlásiacich lekárov). Najvyššia chorobnosť na CHPO bola zaznamenaná vo vekovej skupine 15 – 19 ročných (chorobnosť 3922,3/100 000 osôb v starostlivosti hlásiacich lekárov). Oznámila Hároníková s tým, že hlásenia podali všetci lekári pre deti a dorast a 63 % lekárov pre dospelých.

Vysoká chorobnosť aj počas tohto týždňa zatvárala školy. „Výchovno-vzdelávací proces bol v okrese Považská Bystrica prerušený na troch materských školách (MŠ Brvnište, MŠ Grznára 1444 a 1441) a štyroch základných školách (ZŠ sv. Augustína, ZŠ Slovanská, ZŠ Papradno, ZŠ Stred – I. stupeň),“ doplnili z RÚVZ v Považskej Bystrici.

Inde aj horšie

Keď si však porovnáme údaje o ARO a CHPO s okresmi Púchov a Ilava, potom je na tom Považskobystrický okrese aktuálne lepšie, keďže má oproti nim menšiu chorobnosť v oboch ukazovateľoch.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Pozrite si aj graf chorobnosti v našom okrese.

Chorobnosť v okrese Považská Bystrica
1
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie