Rôzne

Monitor v Považskej Bystrici: Aký ťažký bol podľa žiakov ten tohtoročný?

Dnes sa konalo celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ. Ako prebiehalo v Považskej Bystrici, na to sme sa boli pozrieť na ZŠ Nemocničná. Aké mali z neho deviataci pocity?

Ilustračný obrázok k článku Monitor v Považskej Bystrici: Aký ťažký bol podľa žiakov ten tohtoročný?
Zdroj: Dnes24.sk

Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl pod názvom Testovanie 9–2016, známejšie ako monitor, sa uskutočnilo aj v našom meste. U nás to bolo z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra. V iných končinách sa skúšalo aj z ukrajinského a maďarského jazyka.

Na „jednotke“ písalo 59 žiakov

My sme sa vybrali pozrieť, ako prebiehali monitory na ZŠ Nemocničná. „Máme 59 žiakov v šiestich skupinách, z toho sú dve skupiny pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktorí majú na test časovú dotáciu. Prvý test bol z matematiky, druhý zo slovenského jazyka a literatúry. Testy prišli kuriérom v pondelok a boli uzamknuté u mňa. Za prítomnosti externého dozoru boli otvorené najprv testy z matematiky, pričom testy zo slovenského jazyka boli opäť uzamknuté a otvorili sa až predtým, ako mal nasledovať tento test,“ povedala nám na úvod základné informácie riaditeľka školy Zuzana Slaninková.

Príprava na monitor

„Príprava deviatakov na našej škole neprebiehala len pred testom, ale počas celého štúdia. Tento rok boli testovaní aj piataci, aby sa vedelo, ako sú pripravení z prvého stupňa. V tomto školskom roku mali deviataci aj hodiny navyše v rámci cvičení, počas ktorých sa testovali a oboznamovali s formuláciou otázok, lebo niektoré otázky sú také zavádzajúce, čiže musia aj pochopiť, čo vlastne majú v otázke vypracovať,“ ozrejmila prípravu žiakov riaditeľka „jednotky“.

Kam sa hlásia deviataci?

Ako sme boli informovaní, žiaci zo ZŠ Nemocničná sa hlásia na všetky druhy stredných škôl od gymnázia až po odborné školy, pričom tie si budú vyberať z viacerých kritérií. „Záleží od stredných škôl, aké majú kritériá na prijímanie žiakov. Dôležitý je aj monitor, priemer známok, úspechy žiakov na rôznych súťažiach, ktoré tiež zavážia,“ vysvetlila nám Zuzana Slaninková.

Žiaci boli dôslední

Tiež sme u riaditeľky školy zisťovali, aký je súčasný ročník deviatakov oproti tým minulým: „To sa ešte ukáže. No vidím, že žiaci dávajú monitorom väčšiu dôležitosť, keďže sa rozprávame niekoľko minút pred koncom a ešte tu nikoho nemám, že by už skončil.“

Aká bola náročnosť testov?

„Aké boli testy, to si ešte pozrieme, ani ja som ich ešte nevidela, zaujíma ma hlavne slovenský jazyk, ktorý som učila,“ povedala Slaninková. Tu sme o názor požiadali aj žiakov, pričom každý nám povedal inú odpoveď. Pre Katku, ktorá z dievčat skončila ako prvá, bola ťažia matematika. Chlapci zas viac spomínali, že vraj ťažší bol slovenský jazyk. „Mne sa zdali približne rovnako ťažké oba predmety, no verím, že každý som napísala aspoň na tých 90 percent, čo bol môj cieľ,“ povedala nám Barča.

Náš prieskum

Aby sme teda zistili, čo bolo náročnejšie, urobili sme po konci monitoru so všetkými testovanými deviatakmi na ZŠ Nemocničná krátky prieskum v miestnosti, kde sa mali povinne po konci monitoru stretnúť. Pre 22 percent z nich bola ťažšia matematika, približne štyri percentá sa nevedeli vyjadriť a pre zvyšok bol ťažší slovenský jazyk a literatúra (74 percent). A keďže deviataci sa pripravovali aj na základe minuloročných testov, zisťovali sme tiež to, ktorý monitor bol podľa nich ťažší. Pre približne 20 percent to bol ten z roku 2015, 15 percent sa nevedelo vyjadriť a až 65 percent deviatakov na ZŠ Nemocničná označilo za ťažší ten tohtoročný. Či to bola aj skutočne pravda, to sa ukáže až na výsledkoch, ktoré by mali byť známe do konca apríla.

Môže vás zaujímať:

Maturita v Považskej Bystrici: TAKTO ju vnímajú študenti

Foto: ilustračné

Monitor na ZŠ Nemocničná
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie