Filip Chudý Rôzne

Miroslav (42) pozná cintoríny v Považskej dokonale: Fakty, o ktorých ste možno netušili

Niektorí navštevujú považskobystrické cintoríny iba v čase Dušičiek, iní sa o ne starajú neustále. Miroslav Nemčík vie o tých našich veľa.

Ilustračný obrázok k článku Miroslav (42) pozná cintoríny v Považskej dokonale: Fakty, o ktorých ste možno netušili
Zdroj: Dnes24.sk

Počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých zažívajú aj považskobystrické cintoríny najväčší nápor v roku. V našom meste sú ich dve desiatky, pričom o všetky sa už dlhodobo stará spoločnosť A-ARCHA. Jej konateľ 42-ročný Miroslav Nemčík z Papradna nám prezradil, čo všetko museli pripraviť, resp. aké problémy sa na nich vyskytujú.

Ako dlho spravujete považskobystrické cintoríny?
Je to už 10 rokov, ale vlastne celý profesijný život sa venujem činnostiam okolo pohrebníctva.

Čo všetko musíte pripraviť na Dušičky a ako dlho tá príprava trvá?
Hlavne v posledných dvoch týždňoch ide o intenzívnu prípravu. Vtedy sme prakticky stále na cintorínoch a mapujeme situáciu, pričom sa to týka aj víkendových dní. Naši zamestnanci sú v nasadení až do konca Dušičiek. No tesne pred nimi sa upravujú už len drobnosti typu odstraňovania napadaného lístia, kontrolujú sa zberné nádoby a pod. Je to na prácu pre nás najnáročnejšie obdobie v roku.

Na ktorých cintorínoch máte najviac práce?
Jednoznačne na tých priamo v Považskej Bystrici, čiže starom a novom. Obchádzame síce aj zvyšné cintoríny v mestských častiach, ale na nich je to skôr tak, že čo sa aktuálne vyskytne a to musíme operatívne riešiť.

Vzhľadom na nedeľnú víchricu sa hlavne v Bratislave zatvárali cintoríny, museli ste aj vy niečo podobné riešiť?
Aj u nás sa zlomil jeden strom na cintoríne, konkrétne v Milochove, ktorý sme počas utorka odstraňovali. Našťastie ale nespôsobil žiadne škody. Bol totiž pri plote, cez ktorý bol zlomený. Iný takýto problém nenastal.

Škody vedia spôsobiť aj zvieratá, stalo sa to aj u nás?
Nedávno sme mali problémy so srnami na novom cintoríne, kde sme museli zaplátať dve diery na plote. Tie si zrejme spravili svojvoľne ľudia ako nejaké svoje priechody. Ale to sme odstránili a odvtedy neevidujeme takéto problémy.

Spravujete tunajšie cintoríny už 10 rokov, čo bol za ten čas najväčší problém?
Nenazval by som to priamo najväčším problémom, ale mali sme starosti vtedy, keď sa na novom cintoríne pomaly už nemalo kde pochovávať. Ten sa našťastie rozšíril, no stihlo sa to len tak tak…

Aká je teda aktuálna kapacita, na koľko rokov dopredu je ešte asi miesto?
Podľa môjho odhadu kapacita na ďalších 15 rokov ešte určite je. Pred takými tromi rokmi sa totiž rozšíril cintorín a rátalo sa s kapacitou na 25 rokov, no podľa mňa to bude na menej. Ale zároveň sú mestské časti, kde sa bude musieť riešiť rozšírenie už v najbližšej dobe. Ide o Praznov a Zemiansky Kvašov, na čom sa už myslím pracuje.

Máte každý rok nejaký problém, ktorý musíte stále riešiť, až vás to už pomaly hnevá?
Krádeže, hoci my ich nemôžeme ovplyvniť. Zlodeji berú z hrobov prakticky všetko. Od kahancov až po aranžmány. No tento rok som nezaznamenal toľko prípadov krádeží. Ale neviem, či už ľudí prestalo sa na to sťažovať, resp. samotných krádeží ubudlo.

Zisťuje sa potom, či to niekto náhodou nepredáva, resp. niečo s tým robí?
V minulosti boli aj prichytení nejakí bezdomovci, ktorí s tými sviečkami kúrili. Ale o ďalšom predaji kradnutých vecí nemám vedomosť.

Stali sa nejaké kuriózne situácie, ktoré ste museli na považskobystrických cintorínoch riešiť?
Mali sme požiare pri krížoch, preto to preventívne dopredu už aj riešime, keď pravidelne tie kahance od hlavných krížov odnášame. Hlavne pred dňami s najväčším náporom to úplne vyčistíme.

Nastala v minulosti u nás situácia, že by napr. súd nariadil exhumáciu?
Exhumácie sme už niekoľkokrát riešili, ale iba také, keď klient o to požiadal a chcel ostatky premiestniť.

Aký je u nás pomer medzi pochovávaním do zeme a kremáciou?
Percentuálne približne 70 ku 30, pričom prevažuje pochovávanie do zeme. Tento pomer sa dlhšie nemení, no to je už otázka na štát, aby ľudí motivoval. Raz som bol pre nebožtíka v Nemecku, kde som sa rozprával s majiteľom pohrebnej služby. Ten sa ma pýtal, že ako u nás pochováme, keď som mu povedal náš pomer, bol z toho pomaly zhrozený, u nich je pomer opačný, ba možno ešte aj výraznejší. Tam totiž najlacnejší pohreb stojí cca 3 500 eur, pričom štát im polovicu preplatí, ak sa dajú spopolniť. Tak ich motivuje, aby sa ušetrilo na cintorínoch miesto.

A koľko stojí bežný pohreb v Považskej Bystrici?
To je veľmi ťažko presne povedať, keďže záleží od pohrebnej služby. No hovoríme asi o sume 700 – 800 euro, pričom nie je prakticky rozdiel medzi klasickým pohrebom a kremáciou.

Máme u nás miesta na urny, či sa plánuje niečo nové vybudovať?
Na novom cintoríne je urnový háj, pričom sa plánovalo aj kolumbárium, ale projekt nie je zrealizovaný, pričom neviem, v akej je to fáze. No miest na urny máme ešte na 40 rokov.

Vo Zvolene nedávno otvorili prírodný cintorín Záhrada spomienok. Uvažuje sa s podobnou novinkou aj u nás?
Zatiaľ nie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Prvé INFO: Poznáme termín vianočných trhov v Považskej Bystrici

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie