Filip Chudý Rôzne

Ministerka chce znížiť korupčné väzby: Poznáme plány so súdom v Považskej

Rozruch na Slovensku vyvolal návrh novej súdnej mapy. Zmena sa dotýka aj Považskej Bystrice. Takto by to malo vyzerať v praxi.

Ilustračný obrázok k článku Ministerka chce znížiť korupčné väzby: Poznáme plány so súdom v Považskej
Zdroj: TASR/Jakub Kotian/Dnes24.sk

Špecializácia sudcov a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Také sú hlavné ciele reformy súdnej mapy, ktorú predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Počíta aj s reorganizáciou súdov, ktorá sa má dotknúť najmä súdov prvého i druhého stupňa. Má sa tiež vyčleniť správna agenda zo všeobecného súdnictva. Reformné kroky by mali podľa ministerky viesť k zníženiu korupčných väzieb v súdnictve.

Nový obvod

Z materiálu zverejnenom na stránke Ministerstva spravodlivosti (MS) SR vyplýva, že z geografického dôvodu a tiež z hľadiska nárečí do Hornotrenčianskeho obvodu navrhujú začleniť okresy Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina a región Kysúc (okresy Kysucké Nové mesto a Čadca).

„Navrhovaný Hornotrenčiansky súdny obvod bude tak pozostávať zo súčasných obvodov Okresný súd (OS) Čadca, OS Žilina a OS Považská Bystrica,“ píše sa v materiáli Reforma súdnej mapy. Tam je tiež uvedené, že prechod výkonu súdnictva zo zaniknutých na nástupnícke všeobecné súdy (plná funkčnosť v praxi po prechodnom období) by mal nastať 1. júla 2022.

Súd v Považskej Bystrici

Na zverejnenej mape návrhu obvodov všeobecných odvolacích súdov v kontexte všeobecných prvostupňových súdov je za centrum obvodu všeobecného súdu, sídlo sudcov civilnej, trestnej a rodinnej agendy označená Žilina. Považská Bystrica a Čadca majú pri sebe značku „detašované pracovisko alebo zrušený súd“. Oslovili sme preto MS SR, že ktorá možnosť by mala platiť v prípade Považskej Bystrice.

„Počítame s OS Považská Bystrica ako s detašovaným pracoviskom,“ povedal pre Dnes24 Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR.

Ako ďalej uviedol, čo sa týka náplne práce detašovaných pracovísk, to bude predmetom rozhodnutia predsedu daného obvodu, ktorý by určite mal vychádzať aj z požiadaviek jednotlivých sudcov, ktorí pracujú na danom súde. „Čo sa týka pojednávaní, určite bude priestor vykonávať aj pojednávania na detašovaných pracoviskách,“ doplnil.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Titulné foto: ilustračné

Takto vyzerá návrh súdnej mapy v porovnaní s terajším stavom.

Nová mapa súdov
3
Galéria
Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR
Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Najčítanejšie