Rôzne Video

Milochov trpí a má ZOZNAM požiadaviek: Išli rovno za ministrom, VIDEO

Považskobystrická mestská časť Milochov trpí výstavbou železnice. Obyvatelia spísali, čo ich trápi a išli s tým za ministrom Doležalom. Čo im sľúbil?

Zdroj: Dnes24.sk

Ako sme informovali, v pondelok 7. septembra prišlo k slávnostnému prerazeniu tunela Milochov. To využili obyvatelia tejto považskobystrickej časti a zamierili si to s požiadavkami priamo za ministrom dopravy a výstavby SR Andrejom Doležalom. Mestský poslanec za Milochov Ján Kunovský uviedol, že keď sa ľudia dozvedeli, že sem zavíta aj minister, rýchlo sa zorganizovali na sociálnych sieťach, aby poukázali na problémy, s ktorými sa boria takmer štyri roky.

Ospravedlnenie

Kunovský ocenil, že hoci minister nevedel o ich aktivite, bol k nim ústretový a vypočul ich. „Prisľúbil nám, že sa stretne s obyvateľmi a zavolá aj zástupcu železníc. Na takéto stretnutie som ich pozýval niekoľkokrát. Žiaľ, ochota nebola. Preto verím, že teraz sa to zmení a nejakí zodpovední zástupcovia prídu,“ povedal.

Minister Doležal sa ospravedlnil ľuďom za obmedzenia a predĺženie výstavby, ktorými podľa jeho slov doslova trpia. „Prijal som od petičného výboru zoznam požiadaviek a som pripravený sa stretnúť s kolegami zo železníc a diskutovať o nich. Môžem ľudí ubezpečiť, že minimálne cestné komunikácie uvedieme do pôvodného stavu, resp. budú kompletne zrekonštruované. Určite nenecháme po sebe pohromu,“ konštatoval.

Šanca je

Čo sa týka ďalších vecí, ktoré sa objavovali počas stavby, ako popraskané domy, vodovod a pod., k tomu sa minister vyjadrí až po stretnutí so zástupcami železníc. „Nebudem sa však schovávať, som pripravený o tom s nimi rozprávať,“ uviedol Doležal.

Investorom stavby sú Železnice Slovenskej republiky, pričom ich generálny riaditeľ Miloslav Havrila ozrejmil, že ešte bude prebiehať diskusia na rôzne témy a ľudia teda majú šancu. „Stavba je ešte živá a pokračuje,“ vyjadril sa.

Chcú satisfakciu

Hlavný problém je podľa Kunovského cesta, ktorá je úzka, v zlom stave a špinavá od blata, preto by privítali, aby sa opravovala a čistila už priebežne. „Od roku 2013 je rozhodnuté, že železničná zastávka v Milochove nebude a kompenzáciou má byť cesta. Keď som aj podával požiadavky na zasadnutí ešte u bývalého prednostu okresného úradu, bolo povedané, že železnice majú schválený projekt a nepripúšťali diskusiu na tému dodatočného zaradenia zastávky. Preto chceme, aby sa o tom minimálne diskutovalo,“ doplnil.

Keďže sa stavba naťahuje, chceli by v oboch častiach Milochova ako satisfakciu oddychové zóny. „Investor uviedol, že to neboli vyvolané investície v rámci projektu, preto majú problém to platiť. Ale podľa mňa si to obyvatelia za tie roky, čo to znášajú, zaslúžia,“ dodal Kunovský.

Požiadavky obyvateľov Milochova

  1. Z dôvodu výstavby oporného múru došlo k zúženie cesty III. triedy v úseku medzi podjazdmi. Po spustení do plnej prevádzky sa neobídu nákladné auto s autobusom MHD. V prípade mimoriadnej situácie bude problematický prejazd záchranných zložiek. Obyvatelia požadujú rozšírenie komunikácie na zvýšenie bezpečnosti dopravy.
  2. Požadujeme priebežne opravovať komunikácie a po ukončení výstavby opraviť komunikácie do pôvodného stavu.
  3. Priebežne čistiť krajnice od nánosov blata a stavebného materiálu v celom úseku od železničnej stanice Milochov až po areál bývalých Považských strojární
  4. Spustiť minimálne diskusiu o vybudovaní novej železničnej zastávky Milochov
  5. Zredukovať počet semaforov, prípadne obmedziť ich využitie vo večerných hodinách a cez víkendy.
  6. Urýchlene dokončiť úsek cesty popod Cérov, aby sa zabezpečila doprava pre obyvateľov Milochova do Púchova.
  7. Vyčistenie potrubia popod teleso železničnej trate v blízkosti estakády.
  8. Ako satisfakciu za predĺženie výstavby o viac ako dva roky podieľať sa na výstavbe oddychových zón v Milochove.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Takto to vyzeralo na prerazení tunela.

FOTO: Za účasti ministra Doležala prerazili posledné decimetre tunela Milochov
11
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie