Rôzne Video

MHD v Považskej má obnovenú linku a pridané spoje: Nový cestovný poriadok, VIDEO

V rámci zmien v považskobystrickej MHD schválili poslanci aj upravený grafikon. Ktoré linky sa menia a ktoré zostanú po starom?

Zdroj: Dnes24.sk

Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici v rámci dodatku ku koncesnej zmluve s Mestskou dopravnou spoločnosťou (MDS) schválilo aj nový cestovný poriadok mestskej hromadnej dopravy (MHD). Ten bude zatiaľ platiť na mesiace september a október 2020. Od novembra 2020 má prevádzkovať MHD Dopravný podnik mesta Považská Bystrica (DPMPB).

Mierny nárast

V novom cestovnom poriadku bude premávať 540 spojov. Navýšenie tak oproti cestovnému poriadku platnému do konca augusta 2020 predstavuje v súčte 13 spojov. Na pripomenutie, do konca februára 2019, keď považskobystrické zastupiteľstvo schválilo veľké zmeny (škrtanie spojov, liniek, zastávok a zdraženie cestovného), premávalo v našej MHD 723 autobusových spojov.

Oproti súčasnému cestovnému poriadku budú od septembra bez zmeny linky 2, 5, 9, 11, 51, 52 a 100.

Menšie úpravy prišli na linke číslo 3, 7, kde vypadla značka „j“. V praxi to znamená, že štyri spoje už nebudú pokračovať z/na linku 8 bez prestupovania. Počet a frekvencia spojov sa v nich nezmení.

Prekopaná linka

Milochovská linka číslo 8 sa úplne prekopala. Dôvodom je to, že od 16. septembra 2020 sa tam ruší železničná zastávka, o čom sme informovali už vo februári. Teraz na nej bolo dokopy 17 spojov (9 do Milochova, 8 z neho), od septembra bude 27 spojov (13 do, 14 z). Ide v súčte o všetky spoje, nie za deň.

Na porovnanie, obyvatelia Milochova prídu o 31 vlakových spojov s Považskou Bystricou cez pracovný deň a 20 cez víkendový deň. Jazda vlakom ich stojí 48 centov, jazda MHD 80 centov. Plus by si mali ešte zaplatiť 30 centov za prestupný lístok, ak sa chcú dostať ďalej ako k stanici, čiže dokopy 1,10 eura. Na zastupiteľstve však padol prísľub, že prestupné lístky platiť nebudú, ešte sa to však musí schváliť.

Rozdelia ju

Zmeny sú tiež na štvorke, ktorá sa rozdelí na dve linky – 4 a 32. V praxi sa viac-menej zmení len to, že do Praznova nepôjde linka s označením číslo 4, ale vráti sa číslo 32. Spoje však budú takmer zachované, ako boli doteraz. Kým samostatná linka číslo 4 má v aktuálnom cestovnom poriadku 108 spojov, od septembra budú mať linky 4 a 32 v súčte 111 spojov.

Do Praznova sa pridal jeden ranný spoj v nedeľu a sviatky (6.50 h z AS) a jeden podvečerný cez pracovné dni (17.45 h z AS). „Drobné úpravy boli pri kostolných spojov, keďže sa menili omše v Považskej Bystrici. Do Praznova sa pridal spoj, keďže tam bol dopyt obyvateľov,“ ozrejmil viceprimátor Peter Máťoš (KDH).

Bez razantnej zmeny

Ako ďalej uviedol, ďalšie veci už bude vyhodnocovať DPMPB, ktorý za to plne preberie zodpovednosť a bude sumarizovať a vyhodnocovať požiadavky. Nový dopravný podnik začne prevádzkovať MHD od 1. novembra 2020. „Žiadna razantná zmena v cestovnom poriadku od tohto dátumu určite nebude. Bude taký, aký je,“ doplnil Máťoš s tým, že v prípade požiadaviek sa môže pridať, teraz však musia zabehnúť nový podnik.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Pozrite si aj nový cestovný poriadok.

Nový cestovný poriadok MHD v Považskej Bystrici. Platný od septembra 2020
17
Galéria
Zdroj: Mesto Považská Bystrica
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie