Filip Chudý Rôzne

Mestu Považská Bystrica došla trpezlivosť: Do boja proti odpadu vťahuje políciu

Takmer dva roky prešli odvtedy, čo v našom meste prišlo k veľkej zmene v spojitosti s odpadom. Lenže nie každý nové pravidlá dodržiava, preto...

Ilustračný obrázok k článku Mestu Považská Bystrica došla trpezlivosť: Do boja proti odpadu vťahuje políciu
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Jedným z problémov Považskej Bystrice sú čierne skládky, čo priznala aj hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková. „Hoci majú obyvatelia mesta nadštandardné možnosti likvidácie odpadov, stále sa nájdu takí, ktorí sa zbavujú odpadu vytváraním takzvaných čiernych skládok. Robia to aj jednotlivci, často sa však najmä podnikateľské subjekty snažia zbaviť odpadu tak, aby preniesli náklady na likvidáciu týchto odpadov na mesto,“ povedala.

Obyvatelia Považskej Bystrice a integrovaných častí pritom môžu využívať zberný dvor v lokalite Zámostie a taktiež zberné miesta v Orlovom, Milochove, Považskej Teplej a na Dedovci, kde sa nadrozmerného či stavebného odpadu zbavia bezplatne. „Mesto taktiež organizuje jarný a jesenný zber, počas ktorého môžu ľudia využívať pristavené veľkokapacitné kontajnery. Mesto ročne na likvidáciu čiernych skládok vynakladá niekoľko tisíc eur. V minulom roku to bolo takmer 173 000 eur,“ uviedla Kováčiková.

Nárast finančných prostriedkov potrebný na likvidáciu čiernych skládok spôsobila v posledných rokoch aj zmena zákona o odpadoch, na základe ktorej sú platné aj zmeny VZN o odpadoch, a to od 1. júla 2016. „Dovtedy boli obyvatelia mesta zvyknutí ku stojiskám na nádoby na komunálny odpad a na separovaný odpad umiestňovať aj nadrozmerný odpad, elektroodpad a podobne. Od 1. júla 2016 je tento spôsob odovzdávania odpadu na území mesta zakázaný a takýto odpad sa tiež považuje za čiernu skládku,“ ozrejmila považskobystrická hovorkyňa.

Tá ďalej uviedla, že radnica dala ľuďom určitý čas, aby si na túto zmenu zvykli. „Mestská polícia nechcela ľudí hneď pokutovať, keď zistila páchateľov, ktorí sa napríklad nepovoleným spôsobom zbavovali napríklad stavebného odpadu, riešila situáciu dohovorom a previnilci museli odpad odstrániť. Situácia je však katastrofálna, čierne skládky vedľa stojísk neustále pribúdajú,“ konštatovala mestská hovorkyňa.

Mestská polícia je preto podľa jej slov pripravená pristúpiť k pokutovaniu týchto prehreškov. Dôležitá je však aj súčinnosť občanov. „Budeme vďační tým, ktorí nám takéto konanie nahlásia a nebudú ľahostajní k svojmu okoliu. Nie je našim cieľom ľudí pokutovať, no donekonečna sa to tolerovať nedá,“ doplnil náčelník mestskej polície Juraj Lieskovský.

Mesto sa snaží priebežne likvidovať aj menšie skládky, využíva tiež ľudí v rámci verejnoprospešných prác, pomáhajú aj dobrovoľníci. „Problém vytvárania čiernych skládok je spôsobený najmä ľahostajnosťou ľudí. Obyvatelia by si mali uvedomiť, že vytváraním čiernych skládok škodia životnému prostrediu a tiež, že nemalé financie z rozpočtu mesta na ich likvidáciu by mohli slúžiť na lepšie účely,“ dodala Kováčiková.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM