Filip Chudý Rôzne

Majte oči na stopkách: 3 miesta v okolí Považskej s výskytom nakazených kliešťov

Na kliešte si treba dať pri vašom pobyte v prírode naozaj pozor. Platí to aj pre Považskú Bystricu. V ktorých lokalitách treba zvýšiť opatrnosť?

Ilustračný obrázok k článku Majte oči na stopkách: 3 miesta v okolí Považskej s výskytom nakazených kliešťov
Zdroj: TASR

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) informoval o tom, že tohtoročná sezóna kliešťov sa začala. „Kliešte sa najradšej ukrývajú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, vyskytujú sa v záhradách, v parkoch i v lesoch a podľa parazitológov sa nachádzajú aj vo vyšších zemepisných polohách, čo je dôsledok klimatických zmien,“ uvádza stránka ÚVZ SR s tým, aby sme si dávali pozor a mali na pamäti, že prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr a správne.

„K oblastiam s najväčším výskytom nakazených kliešťov patrí oblasť pozdĺž Váhu. Práve v tejto oblasti býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci na Slovensku výskyt tohto ochorenia nie je vysoký,“ povedala Stanislava Balušíková z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Považskej Bystrici.

Prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v okrese Považská Bystrica sú podľa ÚVZ SR v lokalite ohraničenou riekou Váh, štátnou hranicou s ČR, južnou hranicou katastra obcí Lednické Rovne a Zubák a severnou hranicou katastra obcí Horná a Dolná Mariková. Ďalšou lokalitou je Sverepec – Vrchteplá. „Tieto lokality treba však posudzovať ako okolie týchto miest,“ upozornila Balušíková.

Tá ďalej uviedla, že všeobecne si pred kliešťami treba dávať pozor všade. „Obľubujú lesné chodníky, okraje lesa a čistinky, pretože tam chodieva zver. Keď sa samička nacicia krvi z nej, odpadne do trávy a vyloží vajíčka. Našťastie, nie všetky kliešte sú nosičmi vírusu,“ doplnila.

Kliešte prenášajú rôzne choroby, najznámejšie sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza. „V roku 2017 evidujeme v okrese Považská Bystrica štyri prípady stredoeurópskej kliešťovej encefalitídy a 17 prípadov lymeskej choroby. V roku 2016 bol výskyt vyšší. V Považskobys­trickom okrese bolo šesť prípadov stredoeurópskej kliešťovej encefalitídy a 45 prípadov lymeskej choroby,“ dodala Balušíková s tým, že za minulé dva roky bolo v susednom okrese Púchov spolu 12 prípadov stredoeurópskej kliešťovej encefalitídy a 11 prípadov lymeskej choroby.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie