Filip Chudý Rôzne Kultúra

Legendárna sála v Považskej ožíva: Kompletný PROGRAM Noci divadiel, FOTO

Obľúbená Noc divadiel bude tentoraz patriť oslavám stého výročia vzniku Československa, pričom vďaka tomu ožije aj naša legendárna divadelná sála.

Ilustračný obrázok k článku Legendárna sála v Považskej ožíva: Kompletný PROGRAM Noci divadiel, FOTO
8
Galéria

V Považskej Bystrici sa aj tento rok uskutoční celoeurópsky formát Noc divadiel, tentoraz bude patriť oslavám stého výročia vzniku prvej Československej republiky. V sobotu 17. novembra nás čaká pestrý program, ktorý sa bude opäť odohrávať aj v divadelnej sále domu kultúry. Program pripravilo občianske združenie Cooltajner v spolupráci s partnermi. „Tohtoročná Noc divadiel je venovaná na Slovensku i v susednom Česku oslavám stého výročia vzniku spoločného štátu a nebude tomu inak ani v našom meste,“ povedala spoluorganizátorka podujatia Ivana Semančíková z OZ Cooltajner. Keďže v súčasnosti je divadelná sála domu kultúry v nie najlichotivejšom stave, organizátori podujatia pracujú aj na príprave tohto priestoru.

„Osud domu kultúry je obyvateľom nášho mesta dobre známy, no keďže už o rok oslávi svoje 50. narodeniny, chceli sme podujatie spojené s okrúhlym výročím uskutočniť práve v tomto priestore. Je veľmi veľká škoda, že sa svojho času najmodernejší priestor pre kultúru v celom Československu nevyužíva na svoj primárny cieľ,“ vyjadril sa Tomáš Bořuta z OZ Cooltajner.

Podľa jeho slov práce na spojazdnení divadelnej sály nie sú jednouché ani po časovej ani finančnej stránke, preto nebolo možné pripraviť toto podujatie zdarma, ale ho spoplatniť. „Veríme, že v osmičkovom roku zvolených 8 eur za vstupné, budú diváci považovať po skončení Noci divadiel za správnu investíciu do dobrej myšlienky,“ konštatoval. Vstupenka v hodnote 8 eur slúži ako permanentka na všetky tri predstavenia v dome kultúry, zakúpiť si ich diváci môžu v kaviarni Retro alebo priamo pred predstaveniami.

Celá noc začne o 16:00 tradične detskými predstaveniami už popoludní v Ateliéri Milana Sládka v Základnej umeleckej škole Imra Weinera Kráľa. Žiaci školy si pod vedením učiteliek Oľgy Banincovej a Evy Tóthovej pripravili pásmo troch rozprávok s bábkami, marionetami a maskami. O 17:00 sa program presunie ku Cooltajneru pred Domom kultúry, kde sa uskutoční pietny akt pri novovzniknutom pamätníku na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú a organizátori spoločne s hosťami zasadia pamätnú lipu slobody.

O 18:00 sa začne samotný divadelný program v dome kultúry. Najskôr sa so svojou hrou Nihil obstat predstaví divadelný súbor Populus, ktorý o 19:00 vystrieda považskobystrický súbor Napíšte si výpoveď. Posledným vystúpením v jedinečnej premiére s plánovaným začiatkom o 20:30 je unikátna hra s názvom STO, ktorá je venovaná pripomienke významných dejinných udalostí Československa. „Toto dielo je kompaktom viacerých žánrov – divadla, spevu, hudby, tanca a filmu – v ktorom sa nám predstaví mnoho umelcov z Považskej Bystrice,“ hovorí režisérka hry Ivana Semančíková s tým, v našom meste sa podobné dielo doposiaľ nikdy nepripravovalo ani neprezentovalo.

Program Noci divadiel 2018 v Považskej Bystrici

  • 16:00 – Detské predstavenia v podaní žiakov ZUŠ IWK – Ateliér M. Sládka ZUŠ IWK – vstupné dobrovoľné
  • 17:00 – Pietny akt pri pamätníku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sadenie Lipy slobody – Cooltajner – bez vstupného
  • 18:00 – Divadlo Populus – Nihil obstat – Divadelná sála Domu kultúry OZK
  • 19:00 – Divadlo Napíšte si výpoveď – Úplní cudzinci – Divadelná sála Domu kultúry OZK
  • 20:30 – Bystrickí umelci – STO – Divadelná sála Domu kultúry OZK – spojené vstupné 8 eur

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Dom kultúry v Považskej ožíva: Takto sálu pripravovali na Noc divadiel
8
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie