Rôzne

Ľady sa pohli, o podchode na Strede rozhodne ministerstvo: Kedy ho otvoria?

Vďaka rekonštrukcii železnice pribudol v Považskej Bystrici nový podchod, lenže dlho bol namiesto využívania zamrežovaný. Aká je aktuálna situácia?

Ilustračný obrázok k článku Ľady sa pohli, o podchode na Strede rozhodne ministerstvo: Kedy ho otvoria?
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Nový podchod na Strede je v súčasnej dobe naďalej uzatvorený z obidvoch strán železničnej trate. Hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová pre Dnes24 uvádza ako dôvod to, že „bol sústavne poškodzovaný neprispôsobivými občanmi a mesto ho neprevzalo do svojej správy, aj keď bol vybudovaný výlučne pre obyvateľov ako vstup do oddychovej zóny mesta.“

Dohodli sa

ŽSR a mesto Považská Bystrica sa podľa Feik Achbergerovej dohodli na spoločnom zmení ustanovení v zmluve. A mesto vo veci podchodu súhlasilo s prevzatím do správy (nie do majetku) za podmienky, že na podchod bude vydané predčasné užívanie.

Aktuálne je zmluvný dokument upravujúci vzájomné práva a povinnosti odovzdania a prevzatia stavebných objektov vyvolaných investícií zo strany mesta podpísaný. „Očakávame udelenie súhlasu zo strany riadiaceho orgánu Ministerstva dopravy a výstavby (MDaV) SR podpísať túto zmluvu za ŽSR,“ ozrejmila ich hovorkyňa.

Príkaz ministra

Podľa nej ide o proces, ktorý je definovaný príkazom ministra dopravy. „Avšak očakávame, že súhlas bude udelený v blízkej dobe tak, aby v priebehu mesiaca august mohla byť zmluva o odovzdaní a prevzatí stavebných objektov vyvolaných investícií podpísaná a zverejnená v centrálnom registri zmlúv, čiže aj účinná a platná. To znamená, že nič nebude brániť mestu tento stavebný objekt riadne užívať a prevádzkovať,“ vysvetlila Feik Achbergerová.

ŽSR dodávajú, že MDaV SR vydalo na všetky objekty súvisiace s podchodom predčasné užívanie, ktoré nadobudlo právoplatnosť približne pred dvomi týždňami. „Mesto má tiež snahu zabudovať v podchode kamerový systém. V pondelok 10. augusta 2020 zodpovední zamestnanci mestskej polície stanovia termín, kedy by im zhotoviteľ stavby podchod sprístupnil pre účely obhliadky firmy, ktorá tam kamery rozmiestni,“ doplnila hovorkyňa ŽSR s tým, že potom sa podchod opätovne uzavrie až do preberacieho konania.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie