Kvalitnejšie operácie v nemocnici v Považskej: Zakúpená špičková technológia

Považskobystrická nemocnica je len tretia na Slovensku, ktorá sa môže pochváliť najmodernejším vybavením operačných sál. Konkrétne ktorých?

Filip Chudý
Ilustračný obrázok k článku Kvalitnejšie operácie v nemocnici v Považskej: Zakúpená špičková technológia
Zdroj: Dnes24.sk

Vďaka novému technologickému vybaveniu operačných sál jednodňovej chirurgie na ušno-nosno-krčnom oddelení v Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici dokážu rýchlejšie a kvalitnejšie operovať ochorenia uší, nosa a krku. Najmodernejšie vybavenie operačných sál zafinancoval zo svojho rozpočtu zriaďovateľ NsP Považská Bystrica – Trenčiansky samosprávny kraj (TSK).

Podľa vedúceho lekára oddelenia jednodňovej ambulantnej starostlivosti Petra Ráca ide o videosystém pozostávajúci z endoskopu, kvalitného zdroja svetla a optickej kamery, ktorá dokáže na monitore zobraziť všetky štruktúry. „Je to prístroj, ktorý dokáže veľmi dobre zobraziť jemné štruktúry v nose. Dokáže detailne zobraziť malé kapiláry, malé slizničné nerovnosti. Sú to prístroje, ktoré sú naozaj špička v tom zobrazovaní. Výrazne nám to zjednodušilo prácu na operačných sálach,“ skonštatoval Rác s tým, že považskobystrická nemocnica je len treťou na Slovensku, ktorá sa môže pochváliť takouto špičkovou technológiou.

Ako dodal, 30 % pacientov tvoria deti, ktorým operujú nosné mandle, prípadne choroby súvisiace so zväčšením nosových a krčných mandlí. Ostatní pacienti sú s ochoreniami nosa a prínosových dutín. Operácie robia v celkovej anestézii.

Rekonštrukcia a nové vybavenie operačných sál na ORL oddelení je podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku súčasťou minuloročných investícií kraja do považskobystrickej nemocnice v celkovej výške takmer 700 000 eur. Po rekonštrukcii urgentného príjmu v roku 2015 za 600 000 eur ide o ďalšiu investíciu do modernizácie nemocnice. Jej súčasťou bola aj výmena štyroch výťahov na lôžkovom oddelení, modernizácia príjmovej ambulancie, nový operačný stroj či echokardiografický prístroj.

„Aj v tomto roku máme pre považskobystrickú nemocnicu pripravené financie na investície, ktoré uľahčia prácu zamestnancom interného oddelenia. Po zrušení interného oddelenia v Ilave a zmenách v pohotovostných službách sa zvýšil tlak práve na interné oddelenie považskobystrickej nemocnice. Chceme pomôcť tomuto oddeleniu tak, že sa vytvorilo geriatrické oddelenie, pevne verím, že nám to poisťovne zazmluvnia a v priebehu tohto roka by sme mohli takto interné oddelenie odľahčiť,“ skonštatoval Baška.

Investície do NsP v Považskej Bystrice by podľa neho mali v tomto roku dosiahnuť dva milióny eur, ktoré sa použijú na rekonštrukciu kuchyne, nemocničný informačný systém, jednotku intenzívnej starostlivosti na internom oddelení a na ďalšie prístrojové vybavenie, ktoré nemocnica potrebuje.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Zmeny v považskobys­trickej nemocnici: Na rade je stravovanie pacientov

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR