Filip Chudý Rôzne

Krajčí o aktuálnom stave: Okres Považská Bystrica zostal medzi najhoršími

Pri tradičnom hodnotení epidemiologickej situácie zaradil minister zdravotníctva Marek Krajčí aj tento týždeň náš región medzi najzasiahnutejšie.

Ilustračný obrázok k článku Krajčí o aktuálnom stave: Okres Považská Bystrica zostal medzi najhoršími
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Počet infikovaných novým koronavírusom by mal rásť. Slovensko sa pravdepodobne dostalo na úroveň reprodukčného čísla z 0,9 na 1. Kĺzavý medián stúpol z čísla 1 326 na 1 811. Počet hospitalizácií aj 14-dňová incidencia mierne klesli. V piatok (27. 11.) to na tlačovej konferencii k epidemiologickej situácii a aktuálnym informáciám súvisiacim s ochorením COVID-19 povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Okresy

Počet hospitalizovaných s ochorením klesol z 1 778 na 1 685. Sedemdňový priemer testov stúpol z 7 211 na 8 051. V rámci sedemdňovej incidencie po krajoch je na tom najhoršie Trenčiansky kraj, naopak, najlepšie je na tom Bratislavský kraj.

Aktuálne sú podľa Krajčího najzasiahnutejšie okresy Skalica, Senica, Púchov, Považská Bystrica, Stropkov a Snina.

Riziková skupina

Najviac pozitívnych nad 65 rokov je v Prešovskom kraji s 370 prípadmi. Hneď za ním je Trenčiansky kraj (346). Najlepšie je na tom Bratislavský kraj, kde evidujú 110 takýchto prípadov. Celkovo je takýchto prípadov aktuálne 1 836.

Priemerný počet úmrtí spojených s ochorením COVID-19 je 30 prípadov denne. Krajčí uviedol, že celkový počet úmrtí spojených s novým koronavírusom je 1 000 prípadov. „Kompetentné úrady potvrdili 771 prípadov úmrtí spôsobených priamo ochorením COVID-19,“ dodal.

Nemocnice

Situácia v nemocniciach je podľa neho síce lepšia, no nevidieť rapídny pokles pacientov. Pripomenul, že v súčasnosti je hospitalizovaných 1 685 pacientov s podozrením na ochorenie či ochorením COVID-19, 122 ľudí potrebuje pľúcnu ventiláciu. „Najvážnejšia situácia je v Prešovskom a Žilinskom kraji,“ upozornil minister zdravotníctva.

Slovensko má 898 voľných lôžok s kyslíkom a 930 obsadených lôžok s kyslíkom. Aktuálne funguje 154 antigénových odberových miest, podľa Krajčího by mali pribúdať.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Najčítanejšie