Rôzne Video

Koronavírus v okrese Považská: Hygienička detailne o počte chorých a zdrojoch

Aká je aktuálna situácia s novým koronavírusom v Považskej Bystrici a okolí? To ozrejmila regionálna hygienička Renata Beníková.

Zdroj: Dnes24.sk

Regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Považskej Bystrici Renata Beníková po zasadnutí krízového štábu nášho mesta v stredu 30. septembera informovala o aktuálnych číslach v regióne. V okrese Považská Bystrica bolo podľa jej slov od marca do tohto dňa 81 prípadov, v okrese Púchov 69 a v okrese Ilava 88 pozitívnych prípadov COVID-19.

Semafor

„Zelený z nich bol len Považskobystrický okres, zvyšné dva boli oranžové, pričom Púchovský okres prišiel do oranžovej z červenej farby,“ ozrejmila.

Nastavenie semaforov sa robilo vždy vo štvrtok ráno na základe indikátorov, ktoré určila pandemická komisia. „Vychádzalo sa z údajov epidemiologického a informačného systému COVID-19, kde boli nahlásené prípady, pričom sa zohľadňovali viaceré faktory a tiež regionálne špecifiká. Napr. či boli zasiahnuté veľké závody, aké boli ohniská a pod.,“ vysvetlila.

Prípady

„V Považskobys­trickom okrese je v súčasnosti aktívnych 29 prípadov. To znamená, že títo pacienti ešte nie sú vyliečení,“ povedala Beníková.

Čo sa týka všetkých prípadov v Považskej Bystrici, išlo podľa jej slov väčšinou o dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb, ktoré im boli oznámené aj z iných úradov. „Keď oni vyšli pozitívne, my sme začali dohľadávať ich kontakty. Veľa prípadov bolo pri tých, ktorí boli v zahraničí. Nešlo však len o červené krajiny, ale aj o tie, ktoré boli zelené. Ale keďže ľudia mali príznaky, nahlásili sa na testovanie. Dva prípady boli také, že sme nenašli spojitosť,“ doplnila regionálna hygienička, ktorá predpokladá, že počty budú v najbližších dňoch stúpať.

V prípade pozitívnych pacientov ich pracovníci RÚVZ čo najrýchlejšie kontaktujú, aby zistili ich stav. „Väčšina má bezproblémový priebeh, ale upozorňujeme ich, že sa to môže zhoršiť. Ak sa tak stane, musia kontaktovať ošetrujúceho lekára, resp. v horších prípadoch rýchlu zdravotnícku pomoc, pričom musia upozorniť na svoj stav,“ dodala Beníková.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie